Singapur
Singapur
Barma
Barma

Singapur a Barma (Myanmar) 2019


Navštívit Barmu jsem měla v plánu už dlouho, ale vzhledem k drahým letenkám do hlavního města Yankounu (Rangúnu), jsem cestu odkládala. Nakonec se mi podařilo vymyslet kombinovanou cestu i s návštěvou Singapuru, který mě také hodně zajímal.

Singapur – tento super moderní, bohatý a sofistikovaný městský stát rozhodně stojí za návštěvu. I když se může na první pohled zdát, že Singapur příliš exoticky nepůsobí, protože v centru jsou hlavně mrakodrapy a výškové budovy, prvky exotiky tady najdete. Ať už je to Malá Indie, Čínská čtvrť, nebo ostrov Sentosa. Velmi zajímavé jsou i zahrady Gardens by the by, nebo Singapurská ZOO. Po Singapuru je ideální cestovat veřejnou dopravou na některou z turistických karet Singapore tourist pass https://thesingaporetouristpass.com.sg/ Metro je velmi moderní, jezdí bez řidiče a pro nás má velmi vtipný název – S.M.R.T. Singapur je také známý svými různými zákazy pod vysokými pokutami– nesmí se zde například žvýkat, přecházet ulici mimo vyznačený přechod, jíst metru a po 19. hod. nikde v obchodě nekoupíte žádný alkohol, ani pivo. Regály s alkoholem zatáhnou a lednice s pivem zamknou.

Singapurské metro
Singapurské metro

Oproti tomu Barma je i na asijské poměry velmi chudá země, což i mě dost zaskočilo a to jsem v Asii již několikrát byla. Manžel, který byl v Asii poprvé utrpěl trochu šok, protože na tento sociální propad nebyl psychicky připravený. Navíc jsem ho z bohatého Singapuru uvrhla během pár hodin do naprosté chudoby. Barma je země plná kontrastů, na jedné straně hrozná bída a na straně druhé chrámy, které se prohýbají pod tunami zlata. Ne nadarmo se Barmě přezdívá zemí tisíců zlatých pagod a je pravda, že tolik zlata jsem v životě neviděla. Je to velmi zajímavá a moc hezká země, která měla velký turistický potenciál a my jsme jí procestovali v době, kdy se turistický ruch solidně rozvíjel a opravdu servis pro turisty byl na velmi dobré úrovni. Barma nabízí spoustu atraktivních míst jako je historické město Bagan, kde se můžete proletět horkovzdušným balónem, jezero Inle, nebo Mandalaj. Bohužel politická situace se v Barmě změnila opět k horšímu, což je pro tuto krásnou zemi obrovská škoda. Nevím, jaká je nyní v zemi bezpečnostní situace a jestli je pro turisty v současné době úplně vhodná.

Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle

Kombinované letenky jsem našla v akci. S odletem z Istanbulu a příletem do Kuala Lumpuru a zpáteční let z Bangkoku do Istanbulu se společností Jordan air za 5.500,- Kč včetně odbaveného zavazadla. Letecká společnost Jordan air nám k letence poskytla zdarma příjemný bonus v podobě hotelu a večeře, protože čekací doba na přestup byla hodně dlouhá. Mohli jsme si odpočinout a před cestou se trochu prospat. Přelet z Kuala Lumpuru do Singapuru a ze Singapuru do Yankounu v Barmě jsem vyřešila nízko-nákladovkou Air Asia https://www.airpaz.com/en. A stejně tak let z Mandalaje v Barmě do Bangkoku při zpáteční cestě. Do Istanbulu jsme letěli z Prahy se společností Turkish airlines a v té době se zpáteční letenka pohybovala okolo 2.500,- Kč včetně zavazadel.

V Singapuru jsme převážně cestovali metrem, které vás zaveze téměř všude a jezdí přímo z letiště. Do ZOO jsme využili i autobus a na ostrov Sentosa lanovku. V Barmě jsme vystřídali (kromě vlaku) snad všechny dopravní prostředky, na které si jen vzpomenete. Dálkové denní i noční autobusy, ťuk ťuk, taxi, loď, elektrický skútr, kolo a dokonce i kočár tažený koněm a prolétli se horkovzdušným balónem. Některé výlety v Barmě jsme si domluvili přímo na místě den předem.

Naše dovolená trvala 23 dní a cestovali jsme na přelomu února a března, z toho jsme strávili 4 dny v Singapuru a počasí nám vyšlo na jedničku.

Co jsme viděli v Singapuru

Čtvrť Malá Indie – prohlédli jsme si barevné hinduistické chrámy a měli jsme zde i ubytování. V Singapuru je ubytování celkem drahé, proto jsem zvolila variantu levnějšího hotelu u metra ve čtvrti Malá Indie. Pokoj byl opravdu velmi skromný, ale na přespání to stačilo. Koloniální čtvrť - V této části jsou historické stavby z 19. století, hezky opravené a tvoří zajímavý kontrast k modernímu Singapuru. Čtvrť zasahuje až k proslulému nábřeží Quays u stejnojmenné řeky Singapur, odkud jsou krásné panoramatické výhledy. Den jsme zakončili v Čínské čtvrti.

Singapur - Malá Indie
Singapur - Malá Indie
Singapur - koloniální čvrť
Singapur - koloniální čvrť
Singapur - Malá Indie
Singapur - Malá Indie
Singapur
Singapur

Ostrov Sentosa a Aquarium - ostrov Sentosa je velká rekreační oblast a centrum zábavy. Najdete tady pláže, bary, restaurace, mořské aquarium, zábavní park Universal Studios a další atrakce. Na ostrov se lze dostat třemi způsoby, pěšky po dřevěném mostě, vláčkem Sentosa expres, nebo lanovkou. Lanovku jsme využili my a byla to dobrá volba. Lanovka je zavěšená nad mořem a cestou se můžete kochat výhledy. Prošli jsme si ostrov, chvíli pobyli na pláži a vykoupali se. Nakonec jsme zavítali do super moderního S.E.A. Aquaria, které je největší na světě a pyšní se osmi sty druhy mořských živočichů. Nazpátek jsme se prošli po dřevěné lávce pro pěší.

Singapur - lanovka na ostrov Sentosa
Singapur - lanovka na ostrov Sentosa
Singapur - ostrov Sentosa
Singapur - ostrov Sentosa

Marina Bay - Z obyčejného levného hotýlku v Malé Indii jsme se přestěhovali na jednu noc do hotelu Marina Bay Sands https://www.marinabaysands.com/ asi nejznámějšího luxusního hotelu v Singapuru a jedním z nejlepších hotelů světa ve tvaru lodě a střešním bazénem. Bylo to naše nejdražší ubytování v životě a manžel ho od mě dostal jako zážitkový dárek. (Kdyby jste  se zde chtěli náhodou ubytovat, doporučuji rezervaci pouze přes oficiální stránky hotelu. Přes vyhledávače je ubytování ještě dražší). A zážitek to opravdu byl. Už když jsme přicházeli s našimi krosnami a v kraťasech do hotelu, portýr u dveří nám chtěl zaparkovat auto. Když jsem mu řekla, že žádné nemáme a přijeli jsme metrem, málem se skácel. Pak jsme prošli obrovskou honosnou halou, kde jsme potkávali byznysmeny v oblecích a načančané dámy až do recepce. Vytáhla jsem svojí zaplacenou rezervaci a pozorovala recepčního jak se bude tvářit. Sice si nás trochu změřil pohledem, ale byl to profesionál, nehnul ani brvou a dál nám kartu od pokoje. Bydleli jsme ve 14.patře v pokoji s obrovskou koupelnou, balkónem a výhledem na ikonické singapurské zahrady Gardens by the by. Když jsme se dostatečně pokochali naším novým ubytováním a vzpamatovali se z nabytého luxusu, vyjeli jsme výtahem na střechu k obrovskému bazénu, ze kterého jsou výhledy na celý Singapur. Po dalším prodělaném šoku, jsme zabrali lehátka, dala jsem si míchaný drink (také nejdražší v životě) a vlezli do bazénu. Připadali jsme si jako z filmu "Světáci".

Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay
Singapur - hotel Marina Bay

Zahrady Gardens by the by - když jsme se koupání a slunění dostatečně nabažili vyrazili jsme do Gardens, které jsou hned za hotelem. Je to vlastně obrovská botanická zahrada a konstrukce, které jsou dominantou zahrady vypadají jako ze světa scifi a celé jsou porostlé zelení. Můžete procházet ve výšce po lávkách mezi těmito zelenými "deštníky" a máte celou zahradu jako na dlani. Prohlédnout si můžete také skleníky a v zahradě jsou k vidění i zajímavá umělecká díla. Večer po setmění probíhá světelná show a tu jsme sledovali z našeho balkónu. Ještě jsme ze zajímavosti zavítali do přilehlého luxusního nákupního centra Marina Bay, kde přízemím protéká umělá řeka a můžete se projet na lodičce.

Singapur - Gardens by the by
Singapur - Gardens by the by
Singapur - Gardens by the by
Singapur - Gardens by the by
Singapur - Gardens by the by
Singapur - Gardens by the by
Singapur - Marina Bay, nákupní centrum
Singapur - Marina Bay, nákupní centrum

Singapurská ZOO - je velmi pěkná a patří mezi nejlepší na světě. Park nabízí čtyři propojené stezky a v parku se můžete pohybovat buď pěšky, nebo elektrickou tramvají s otevřenými stranami. Park je navržen tak, aby měla zvířata co nejpřirozenější prostředí.

Letadlem společnosti Air-Asia jsme přeletěli do Barmy do města Yankoun (Rangún).

Barma- Yankoun
Barma- Yankoun
Barma - Yankoun, pagoda Sule
Barma - Yankoun, pagoda Sule
Barma - Yankoun, pouliční trh
Barma - Yankoun, pouliční trh
Barma - Yankoun, pouliční trh
Barma - Yankoun, pouliční trh

Co jsme viděli v Barmě

Yankoun - historické centrum, které jsme prošli pěšky, je z koloniálního období a většina budov je bohužel ve velmi zanedbaném stavu. Působí trochu jako skanzen, ale má svojí osobitou atmosféru. Prohlídku města jsme začali u zlaté pagody Sule, které je i orientačním bodem celého Yankounu, je velmi hezká a v noci nasvícená. V jedné z postranních ulic u pagody Sule jsme našli pouliční tržiště. Tak toto bylo opravdu pro silné žaludky. Asijská tržiště mám ráda, ale toto bylo i na mě moc. Strašný smrad, špína, všude mouchy a kromě ovoce a zeleniny se na silnici válelo na igelitu všelijaké maso. Manžel byl ale nadšen, protože získal spoustu fotografického materiálu. V okolí pagody Sule se nachází také tržnice Bodyoke, kde najdete velký výběr rukodělných výrobků, suvenýrů a látek, ze kterých barmánky ve svých dílnách šijí na starých šlapacích Singrovkách tradiční oděvy. Okolo náměstí Mahabandoola jsou pouliční stánky s jídlem, kde místní sedí na dětských plastových židličkách a u malého stolečku (což celé působilo hodně komicky) si dávají místní "speciality" z grilu. Také jsem pokukovala, že bych něco ochutnala, ale při bližším průzkumu jsem zjistila, že nedokážu identifikovat co to je. Odhadli jsme, že to jsou asi nějaké vnitřnosti, které vypadali hodně podivně a když k tomu přidám nevábné hygienické podmínky a hejna much bylo rozhodnuto. V Barmě si určitě jídlo u pouličních stánků dávat nebudeme i když se takto běžně v exotice stravujeme. Po zbytek pobytu v Barmě jsme jedli jen v "lepších" kamenných restauracích, kde jídlo stálo v přepočtu okolo 100,-Kč. Taxíkem jsme dojeli k Šweitigoumské pagodě, která se nachází dál od centra. Je to největší buddhistická pagoda v Myanmaru a je opravdu krásná a rozhodně stojí za vidění. Centrálním bodem je velkolepá zlatá pagoda a v komplexu je několik dalších svatyň, které jsou nádherně zdobené. Věřící, kteří se zde modlí a nosí obětní dary, dodávají tomuto chrámu autentickou atmosféru. Do komplexu smíte vstoupit pouze ve vhodném oděvu (zakrytá ramena a kolena a platí i pro muže) a bosy. Pro případ, že nemáte dlouhou sukni nebo šátek, mají u vchodu půjčovnu. V docházkové vzdálenosti od Šweitimkouské pagody je Chauk Htat Gyi s obřím ležícím Buddhou a kousek vedle v Nga Htat Gyi je naopak sedící Buddha. Je sice oproti ležícímu Buddhovi o hodně menší, ale má okázalejší zdobení.

Barma - Yankoun, pouliční jídelna
Barma - Yankoun, pouliční jídelna
Barma - Yankoun, tržnice Bodyoke
Barma - Yankoun, tržnice Bodyoke
Barma- Yankoun, Šweitigoumská pagoda
Barma- Yankoun, Šweitigoumská pagoda
Barma- Yankoun, Chauk Htat Gyi s ležícím Buddhou
Barma- Yankoun, Chauk Htat Gyi s ležícím Buddhou

Ngwe Saung - je přímořské městečko, které působí sice trochu ospale, ale vybrala jsem ho pro snadnou dostupnost z Yankounu a minimem turistů. Najedete tady obchody i restaurace a pyšní se krásnou pláží. V našem ubytování jsme si půjčili kola a vydali se po silnici, kde je asi 4 km za městem nejhezčí úsek pláže, opravdu krásný, široký a dlouhý. U hotelu Shwe Hin Tha jsme zaparkovali kola, a protože jsme byli na této pláži sami, obsadili jsme hotelová lehátka. Nikomu to nevadilo, tak jsme tady strávili několik hodin. Naproti hotelu je Ostrov zamilovaných a při odlivu se na něj dá dojít pěšky.

Barma - Ngwe Saung
Barma - Ngwe Saung
Barma - Ngwe Saung
Barma - Ngwe Saung

Inle like, Nyagunshwe - Nyagunshwe je malé městečko u jezera Inle a je výchozí základnou pro výlety po jezeře a okolí. Ťuk ´tukem jsme si zajeli na "barmskou Pálavu" do vinařství Red Mountain Winery, které je kousek za městem Nyagunshwe. Víno, které jsme zde ochutnávali bylo celkem dobré a trochu jsme se tady zasekli.

Barma - jezero Inle, Red Mountain Winery
Barma - jezero Inle, Red Mountain Winery
Barma - jezero Inle, Red Mountain Winery
Barma - jezero Inle, Red Mountain Winery

Inle like - při celodenním lodním výletě navštívíte Maing Thauk, kde se koná venkovský trh, Lesní klášter, šperkařskou a tkalcovskou dílnu, ruční výrobnu doutníků, plovoucí zahrady, chrám Phaung Daw Oo Paya, vesnici Inthein, klášter Ngaphe Kyaung. Cestou uvidíte místní rybáře, kteří mají velmi unikátní způsob pádlování jednou nohou ve stoje. Dlouhé dřevěné pádlo nohou obtočí a pádlují. Bohužel tento výlet nám pokazila manželova zdravotní indispozice (žaludeční a střevní obtíže). Měli jsme na další den v plánu ještě  výlet po souši okolo jezera, ale vzhledem k manželovu stavu z něj sešlo. Horší bylo, že jsme měli noční přesun autobusem do Baganu, ale s léky jsme to naštěstí zvládli.

Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle
Barma - jezero Inle

Bagan, Nyaung U (městečko u Baganu) - oblast Baganu, která leží u řeky Iravádí se dělí na Starý Bagan, Nový Bagan, Centrální planinu a rušné městečko Nyaung U, kde je i většina ubytovacích kapacit. Bagan je významné historické město Asie o ploše 70 km2 a najdete zde na 2 tisíce chrámů z roku 1050 a 1280 a mohla bych ho trochu přirovnat ke kambodžskému Ankgor Watu. Turisté sem jezdí hlavně kvůli Centrální planině, což je asi historicky nejzajímavější oblast celého Baganu. V půjčovně jsme si zamluvili na 2 dny elektro-skútr a jeli si prohlédnout chrámy na Centrální planinu. Trasa začíná mezi Starým Baganem a Nyaung U. Oblast je velmi rozlehlá, mezi chrámy jsou velké vzdálenosti a důkladná prohlídka by zabrala znalcům a fanouškům historie i celé týdny..

Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan

Bagan, let horkovzdušným balónem – přes agenturu Ballons over Bagan  jsme měli objednaný let balónem nad Centrální planinou https://balloonsoverbagan.com/. Manžela stále sužovaly střevní problémy a i když bral léky proti průjmu, měli jsme z letu balónem velké obavy, ale nakonec to dobře dopadlo. Ještě za tmy jsme dorazili na stanoviště startu balónů, kde jsme se podívali jak se balóny plní horkým vzduchem a připravují ke startu. Byla to hodně zajímavé a za svítání jsme vzlétli. Byl to neskutečný zážitek vidět nespočet krásných chrámů nasvícené ranním sluncem z ptačí perspektivy. Měli jsme skvělého pilota a let nakonec trval skoro hodinu a půl místo hodiny.

Barma - Bagan, let horkovzdušným balónem
Barma - Bagan, let horkovzdušným balónem
Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan
Barma - Bagan

Starý Bagan - je kousek od Centrální planiny a je další zajímavou historickou lokalitou. Ve městě Nyaung U jsme si také prohlédli pagodu Shwezigon, která je nejvýznamnějším poutním místem celého Baganu.

Barma - Bagan, pagoda Shwezigon
Barma - Bagan, pagoda Shwezigon
Barma - Bagan
Barma - Bagan

Mandalaj – do Mandalaje jsme vypluli z Baganu lodí po řece Iravádí. Tato cesta se dá absolvovat i autobusem, ale pro zpestření jsem vybrala právě cestu lodí. Plavba sice trvala až do pozdějšího odpoledne, ale příjemnou změnu jsme si užili. Bylo se stále na co dívat a nejzajímavější byl příjezd do přístavu v Mandalaji. Viděli jsme pro nás těžko uvěřitelný život místních u řeky. Mandalaj je druhé největší město Barmy, nachází se zde bývalý Královský palác a další historické zajímavosti. Je to hodně rušné město a naprostý dopravní blázinec. My jsme si město prošli pěšky, ale zase tak úplně nás nenadchlo. Královský palác je přístupný jen z části a slouží hlavně jako vojenská základna. Hodně zajímavé bylo místní tržiště v jedné z postranních ulic v centru. Prohlédli jsme pár místních chrámů, ale na Mandalajský kopec, který je považován za velkou atrakci města jsme nakonec nedošli. Bylo hrozné vedro a při představě skoro hodinového výstupu do kopce a po schodech jsme to vzdali.

Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj
Barma - Mandalaj

Okolí Mandalaje – celodenní výlet ťuk ťukem do města Amarapura, které v minulosti sloužilo jako hlavní královské město. My jsme si prohlédli dvě největší zajímavosti a to klášter Maha Gandayon Kyaung a týkový most U Bein. Klášter obývají stovky mnichů a celý areál si můžete prohlédnout. Další zastávka byla u mostu U Bein, který je dlouhý 1200m a je to nejdelší most postavený z týkového dřeva na světě a slouží jako lávka pro pěší přes jezero. Dále jsme popojeli do vesnice Inwa, která je historicky významná, protože byla 4krát hlavním městem Myanmaru. Lze tomu jen stěží uvěřit, protože se zde dochovalo jen pár památek. Největší atrakcí je kočár tažený koňmi, který vás proveze po určené trase mezi krásnými rýžovými poli a zastaví u nejzajímavějších míst. Předposledním místem našeho výletu bylo venkovské město Mingun. Je zde k vidění největší a nepoškozený bronzový zvon na světě. Ale dominantou celého městečka je obrovská Mingunská pagoda z pálených cihel, kterou začal v r.1790 stavět barmský král a za 29 let až do jeho smrti nebyla dokončena. Je to velmi zajímavá záležitost a asi největší hromada cihel na světě jakou jsem kdy viděla. Naše poslední zastávka byla u hadího chrámu Paleik. V průvodci jsem se dočetla, že ho obývají krajty, které se mnichům nikdy nepodařilo vypudit. Z hadů mám sice fobii, ale rozhodla jsem se, že překročím svůj stín a tohle musím vidět. Vstupovali jsme s obavami co nás čeká, ale nakonec jsme viděli na oltáři jen jednu stočenou krajtu. Takže nevím, jestli byli ostatní schované, nebo tu přežila už jen ta jedna.

Barma - okolí Mandalaje, klášter Maha Gandayon
Barma - okolí Mandalaje, klášter Maha Gandayon
Barma - okolí Mandalaje, týkový most U Bein
Barma - okolí Mandalaje, týkový most U Bein
Barma - okolí Mandalaje, vesnice Inwa
Barma - okolí Mandalaje, vesnice Inwa
Barma - okolí Mandalaje, Mingun
Barma - okolí Mandalaje, Mingun
Barma - okolí Mandalaje, Mingun
Barma - okolí Mandalaje, Mingun
Barma - okolí Mandalaje, hadí chrám Paleik
Barma - okolí Mandalaje, hadí chrám Paleik

Z Mandalaje jsme se letecky přesunuli do Bangkoku a dále do Istanbulu a do Prahy.

Barma se mi zatím ze všech Asijských zemí, které jsem dosud procestovala, líbila asi nejvíc. I když je zde opravdu velká chudoba, my jako turisti jsme to nepocítili. Všichni byli milí, vstřícní a nápomocní. A naše peněženka se radovala, protože je zde velmi levně. V Singapuru ale peněženka nejásala, protože na i naše poměry je tu celkem draho, ale určitě doporučuji tohoto "Asijského ekonomického tygra" navštívit.

Cestovní tipy

  • Pro cestování po Singapuru využijte MHD a zakupte si Singapore tourist pass, na který máte veškerou veřejnou dopravu zdarma a prodává se na 1, 2 nebo 3 dny. 

  • Ubytování v Singapuru je hodně drahé, takže je potřeba s tím v cenovém rozpočtu počítat.

  • Do Singapuru nepotřebujete vízum.

  • V Barmě nepodceňujte hygienická opatření, přibalte si silnější léky na průjem a zvažte stravování u pouličních stánků. Plechovky s nápoji si před konzumací důkladně umyjte pitnou vodou. Zdrojem manželových střevních potíží byly s největší pravděpodobností právě neumyté plechovky piva.

  • V Baganu si půjčte skútr, aby jste si mohli sami celou oblast v klidu prohlédnout. Mezi chrámy jsou velké vzdálenosti a pěšky se to zvládnout nedá. Pozor-cesty mezi chrámy jsou písčité, místy je písek hlubší a musíte jezdit opatrně, abyste nedostali smyk.

  • Dopřejte si let balónem, je to sice na barmské poměry drahé (stál kolem 250$ na osobu), ale za ten zážitek to stojí. Jinde zase ušetříte :):):).

  • Do chrámů se vstupuje zásadně bez obuvi.

  • Výlety není nutné zajišťovat přes místní agentury. Lodní výlet na jezero Inle si domluvíte přímo v přístavu, kde jsou pro turisty připravené loďky. V Mandalaji jsme si na celodenní výlet do okolí objednali v hotelu ťuk ťuk s řidičem a ráno byl přistavený. Řidič nás zavezl kam jsme chtěli a bylo to za pár korun.

  • Do Barmy (Myanmaru) je potřeba vízum, které si můžete vyřídit on-line https://evisa.moip.gov.mm/. Další aktuální podrobnosti ohledně vstupu do země najdete na stránkách https://mzv.gov.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/myanmar/cestovani/covid_19.html 


Fotogalerie