Sicílie - antické památky, sopky a moře

Skvělá dovolenková destinace, kde se určitě nudit nebudete. Ideální měsíce na poznávání tohoto rozmanitého ostrova jsou červen a září, kdy jsou teploty již snesitelné a i teplota moře je vhodná ke koupání. My jsme Sicílii procestovali autem z půjčovny v září v roce 2017 a 12 denní okruh i s návštěvou ostrova Volcano nás vyšel bez jídla a vína :):) na 17.000,-Kč na osobu. V této ceně byla zpáteční letenka bez přestupu Praha-Trapani, půjčení auta, ubytování, benzin, vstupy do památek a trajekt na ostrov Volcano. Letenky pro dva stály i s jedním odbaveným zavazadlem 6.700,- a po ostrově jsme najeli asi 1200 km. Auto jsme měli rezervováno z Česka za 7.100,- a vyzvedávali ho a vraceli na letišti v Trapani. Pro cestování po ostrově je auto ideální volba, ale doporučuji rezervovat ubytování jen s možností parkování.
Co na Sicílii nevynechat
Agrigemento – město se dělí na dvě nejzajímavější části, historické centrum s úzkými dlážděnými uličkami a Údolí chrámů, které patří mezi nejlépe zachovalé řecké památky na Sicílii. Srdcem středověkého centra vede ulice Via Atenea, která vás dovede ke katedrále. Můžete se proplétat úzkými uličkami, které tuto hlavní třídu obklopují. Kousek od těchto uliček jsme měli ubytování a při odjezdu ven z města nás navigace poslala do jedné z těchto jednosměrných ulic a projet autem byl opravdu nadlidský výkon. Naše půjčené auto bylo celkem malé a přesto byla z každé strany auta rezerva tak malá, že jsme měli co dělat, abychom vůbec projeli a auto neodřeli. Takže, jestli budete mít někdy do tohoto města cestu autem a ubytujete se v centru, důkladně si nejprve nastudujte odjezdovou trasu. Údolí chrámů Valle dei Templi se rozkládá kousek od města Agrigemento a řadí se mezi nejkrásnější archeologické naleziště Jižní Evropy. Tento komplex řeckých chrámů (i když jste na území Itálie) je rozdělen na 2 části. Východní zónu, kde je parkoviště a pokladna a na západní zónu, která je přes silnici. My jsme navštívili jen východní část, kde jsou chrámy nejzachovalejší.
Syrakusy – je další zajímavé město s antickými památkami. Na pevnině se nachází Archeologický park (Parco Archeologico) s krásným antickým divadlem. Na ostrůvku Ortygia, který je s pevninou spojen mostem se rozkládá židovská čtvrť, spletice uliček, kde můžete navštívit židovskou mikve. Od Archeologického parku do Ortygie jezdí autobus č.12.
Etna – nejvyšší a nejčinnější sopka v Evropě. Výchozí místo k Etně je Rifugio Sapienza, kde je parkoviště a horská chata. Ke kráteru se odsud dostanete dvěma způsoby. Buď celkem drahou lanovkou, nebo pěšky 2km do příkrého kopce. Cesta pěšky pro nás nepřipadala vzhledem ke stavu našich kolen v úvahu a nakonec jsme přehodnotili i cestu lanovkou, která byla cenově nad náš rozpočet. Navíc jsme měli v plánu výstup na menší sopku na ostrově Volcano. Z parkoviště jsme se prošli po lávových polích pod Etnou a sopku si prohlédli alespoň odsud. Od Etny jsme pokračovali do horské vesničky Zafferana Etnea, která je proslulá produkcí místního medu a dále do Linguaglossy, kde jsme našli skvělou vinotéku Vinetna a formou degustace ochutnali výborná sicilská vína.
Taormina – krásné a také hodně turistické město. Největší zajímavostí je řecké divadlo Teatro Greco, které je druhé největší na Sicílii, hned po amfiteátru v Syrakusách a má jedinečný výhled na Etnu. Hlavní promenádou města je Corso Umberto a můžete navštívit místní veřejnou zahradu Villa Comunale s upravenými cestičkami a bujnou zelení.
Savoca – typická sicilská vesnička, která se proslavila ve filmu Kmotr v režii Francise Coppoli. V místní taverně jsou vystaveny fotografie z natáčení. Savoca leží kousek ve vnitrozemí a dostanete se k ní z hlavní silnice na pobřeží.
Ostrov Volcano – vulkanický ostrov, který je součástí Liparských ostrovů. Na Volcano jezdí trajekt z města Millazo. Ostrovu dominuje dýmající sopka Fossa di Vulcano, která není činná a na její vrchol ke kráteru jsme si udělali celkem nenáročný výšlap. Další atrakcí na ostrově jsou léčivé bahenní lázně Fanghi a také černá písečná pláž Spiaggia Sabbia Nera.
Cefalú – v historickém centru je katedrála Duomo de Cefalú a také malá městská pláž, která je ale hodně přeplněná.
Palermo – toto město má každý spojený především se sicilskou mafií, ale Palermo vám nabídne i historické památky a také úplně odlišnou atmosféru od ostatních míst na Sicílii. Centrum se dá projít pohodlně pěšky a hlavní tepnou historického centra je Corso Vittorio Emanuele. Podél této ulice a v její blízkosti najdete nejvýznamnější památky: palermskou Cattedrale, Piazza Pretoria, Piazza Bellini, Piazza San Domenico nebo Giardino Garibaldi. Navštivte tržiště Mercato del Capo a Mercato di Ballaró, které připomíná obrovské vetešnictví pod širým nebem. Mimo centrum města se nachází trochu morbidní, ale zajímavá atrakce – Kapucínské katakomby Catacombes del Cappucini, kde je v několika chodbách uloženo přes 8000 mumií.
San Vito lo Capo – krásná písečná pláž na severu ostrova je jedna z nejlepších na Sicílii.
Erice – moc hezké středověké město s hradem, které je nedaleko Trapani a tady jsme také naší 12 denní cestu po Sicílii zakončili.





