Istanbul - podrobný průvodce městem mešit

21.02.2025

Tuto atraktivní metropoli s téměř 16 milióny obyvatel, kterou Bosporský průliv rozděluje do dvou kontinentů - Evropy a Asie jsme několikrát navštívili, protože tady pár let žila část naší rodiny a Istanbul jsme si velmi oblíbili. V tomto článku najedete informace jak se po městě orientovat, co navštívit, nebo kde výhodně nakupovat.

Orientace a doprava

Istanbul má dvě letiště: Hlavní – Istanbul Havalimani v evropské části, kde přistanete, pokud poletíte z Prahy s Turkish Airlines a v překladu Havalimani znamená jednoduše "letiště". Na druhé letiště -Sabiha Gokçen, které je v asijské části, přiletíte s nízkonákladovkou Pegasus. Z obou letišť, která jsou od centra vzdálené asi 30-40 km, se dostanete metrem, nebo i autobusem. V případě, že byste cestovali taxi, vybírejte jen auta žluté barvy (platí hlavně pro letiště), která jsou levnější. V každém taxíku i po městě je zapnutý taxametr, který většinou uvidíte u zpětného zrcátka a máte tak přehled kolik vás bude cesta stát. Taxíky jsou celkem levné, cena z letiště se pohybovala mezi 600-700 Kč. Pro cestování po městě si zakupte v automatu dobíjecí kartu na MHD IstanbulKart https://visit.istanbul/istanbul-card, která platí pro veškerou veřejnou dopravu včetně lodí a lanovek. Centrem města projíždí i tramvajová linka T1, která křižuje Sultanahmet - čtvrť, kde najdete nevýznamnější istanbulské památky a v této čtvrti nebo okolí doporučuji i ubytování.

Lodní doprava je skvělá možnost jak po Istanbulu cestovat a máte tak na město zase úplně jiný pohled. Je zejména výhodná při návštěvě asijské části a také na případný výlet na Princovi ostrovy. My jsme využívali dvě přístaviště lodí: První – Eminönü, je v centru u Galatského mostu a odtud odjíždí mimo jiné i lodě do čtvrti Beşiktaş, moc hezká plavba, protože máte na Istanbul krásný panoramatický výhled. A druhý – Beşiktaş, ten je výhodný pro návštěvu asijské části ve čtvrti Üsküdar.

Co v Istanbulu navštívit

Prohlídku města začněte v centru na velkém náměstí s parkem Sultanahmet, kde najdete hned dvě významné mešity – Hagia Sofia (Aya Sofya) a Modrou mešitu (Sultanahnet Camii), ženy musí mít do mešity zakryté vlasy, proto si přibalte šátek na hlavu. Hned naproti mešitě Hagia Sofia přes ulici je podzemní cisterna Bazilica Cisterna (Yerebatan Sarnici) ze 6. století, která sloužila jako zásobárna vody pro město. Přes náměstí podél mešity Hagia Sofia se dostanete ke spojovací ulici, která vede k paláci Topkapi, sídlu osmanských sultánů. Prohlédnout si můžete i harém, který byl svého času největší na světě. Když se vrátíte zpět na náměstí Sultanahnet a půjdete po hlavní ulici podél tramvaje lehce do kopečka dojdete asi za 500 metrů k Velkému Bazaru. Tento komplex historických budov a pasáží nabízí typický turecký sortiment jako je keramika, koberce, šperky, suvenýry, ale i oděvy nebo kabelky. Určitě doporučuji bazar navštívit, ale počítejte s davy turistů a také s možností, že ve spleti uliček zabloudíte. Co určitě nedoporučuji, je nákup čehokoliv, protože zboží je hodně předražené a určené výhradně pro turisty. Kousek od Velkého Bazaru (použijte navigaci abyste se odsud vymotali) je Egyptský trh s kořením, který je také hodně zajímavý a kromě různého koření a čajů zde najdete i různé turecké sladkosti. Z Egyptského trhu dojdete až ke Galatskému mostu, pod kterým jsou rybí restaurace s nabídkou nejrůznějších specialit, ovšem nejsou úplně levné. Od mostu vede dlouhá, moderní pobřežní promenáda a cestou můžete vidět i velké zaoceánské lodě, které zde občas kotví.

Staré město a Galatská věž. Jedna ze zajímavých možností, jak tuto oblast navštívit, je kombinace lanovky a historické tramvaje. Jeďte na konečnou tramvaje T1 směr Kabataş, kde přestoupíte na lanovku naproti přístavišti lodí, která vás vyveze na náměstí Taksim. které je mezi místními velmi oblíbené a je také místem různých demonstrací a protestních shromáždění. Z Taksimu můžete pokračovat buď pěšky, nebo historickou dřevěnou tramvají (zde neplatí IstanbulKart) po asi neznámější istanbulské ulici Istiklal Caddesi až do Starého města na konečnou zastávku Tunel. A odtud pěknou pěší procházkou ulicí Galip Dede Caddesi až ke Galatské věži. Tato věž je krásná sama o sobě a jejím bonusem navíc je vyhlídka, ze které máte Istanbul jako na dlani. Druhá možnost je jít pěšky do kopce od Galatského mostu.

Beşiktaş a asijská čtvrť Üsküdar. Beşiktaş je hezká a zajímavá čtvrť, kde je více místních než turistů. Užijte si atmosféru uliček plnou restaurací, pivnic, pouličních občerstvení a obchodů. Na Beşiktaş se z centra dostanete nejlépe lodí z přístaviště Eminönü a po vystoupení z lodě přejdete velkou světelnou křižovatku na náměstí směrem k McDonaldu. Až se budete lodí blížit k Beşiktaşi, všimněte si na břehu velkého paláce Dolmahabahçe, který byl domovem sultánů a také zde pobýval prezident Atatürk, který tady zemřel. V paláci visí největší lustr z českého křišťálu na světě a palác můžete samozřejmě i navštívit. Z přístaviště v Beşiktaşi odjíždí lodě s označením Kadyköy přes Bospor do asijské části Üsküdar. V přístavišti Üsküdar přejděte hlavní silnici a dejte se mírně vlevo a nahoru do kopečka a ocitnete se ve spleti úzkých uliček, kde uvidíte zase jinou tvář Istanbulu.

Výlet na Princovi ostrovy. Jednodenní výlet na některý ze 4 hlavních ostrovů Büyükada, Heybeliada, Burgazada nebo Kınalıada je dobrá volba, pokud chcete uniknout z rušného Istanbulu. Na ostrovech nejezdí žádná auta a lodě na ostrovy odplouvají z přístaviště Eminönü nebo Kabataş. Na jízdním řádů lodí jsou označeny jako Adalar (turecky ostrovy) a najdete si loď na váš vybraný ostrov.

Kde v Istanbulu nakupovat

Istanbul je ráj pro výhodné nákupy a málokdo cenám odolá. Jestli budete mít v plánu i návštěvu obchodů, doporučuji přikoupit k letence odbavené zavazadlo, které při zpáteční cestě určitě zaplníte. Na kvalitu veškerého oblečení si nemůžu stěžovat a dosud ho nosíme.  

Oděvy a oděvní doplňky – "značkové" oblečení za dobré peníze najdete v nespočtu krámků v uličkách za Velkým Bazarem a také ve čtvrti Beşiktaş, kde je u přístavu na náměstí za křižovatkou malý nákupní dům. Dalším místem, kde můžete výhodně nakupovat je třída Halaskargazi Caddesi, ulice plná obchodů tureckých značek jako je třeba LC Waikiki. Dostanete se sem nejlépe metrem a vystoupíte ve stanici Osmanbay. Značkové obchody, které známe i z Česka jsou v ulici Istiklal Caddesi, která vede z náměstí Taksim a tady se dá sehnat opravdu značkové oblečení levněji než v Česku. A když se trefíte do slev, jsou za pár stovek.

Turecká keramika – krámky s keramickým nádobím jsou v okolí Galatské věže, nejvíce jich najdete v ulici Galip Dede Caddesi.

A ještě jeden tip na nákupy je sobotní trh (turecky Cumartezi Pazari), který se koná jen v sobotu na různých místech v Istanbulu. Nakupovat sem chodí místní a seženete tady levně od fejkového oblečení po domácí potřeby téměř vše a za pár koun. My jsme jezdili na trh v Beşiktaşi, který se jmenuje Kapali Semt Pazari, v přízemí se prodává ovoce a zelenina a v patře vše ostatní a nejlépe se sem dostanete taxi. 

Istanbul - Sultanahnet
Istanbul - Sultanahnet
Istanbul - Bazilica Cisterna
Istanbul - Bazilica Cisterna
Istanbul -Velký bazar
Istanbul -Velký bazar
Istanbul - Istiklal Caddesi
Istanbul - Istiklal Caddesi
Istanbul -tržiště
Istanbul -tržiště
Istanbul - Galatská věž
Istanbul - Galatská věž
Istanbul
Istanbul