Okruh Islandem za 7 dní

29.01.2025

Tento nádherný ostrov jsem navštívila v roce 2014. Island leží na okraji Antarktidy a patří mezi nejzajímavější ostrovy Evropy. Nabídne vám největší evropské vodopády, ledovce, sopky, geotermální prameny, gejzíry, hory a dokonce i písčité pláže. Jediné, co vám nenabídne, je teplo, protože na Islandu se opravdu neohřejete, ale tento "nedostatek" bohatě vyváží opravdu jedinečně krásná příroda.

Kdy jet na Island

Nejlepší a také "nejteplejší" doba je od června do srpna kdy se teploty pohybují mezi 10-15°C, výjimečně i kolem 20°C. Výhodou je severské léto, kdy slunce téměř nezapadá. Doporučuji zabalit teplé funkční oblečení, pohorky a také plavky, které využijete v teplých termálních pramenech. I přes celkem objemné oblečení včetně spacáku, jsme se dokázali sbalit do 10kg kabinového zavazadla.

Cestování po ostrově

Island se dá celý objet po hlavní silnici na pobřeží za 7-8 dní (asi 2000 km), a největší zajímavosti, které za týden stihnete, najdete právě poblíž této silnice, která ostrov kopíruje. Nejlépe se vám bude cestovat autem, které si rezervujte v Česku a vyzvednete si ho buď přímo na letišti v Reykjavíku, nebo ve městě. Silnice jsou ve velmi dobrém stavu a přítomnost celodenního světla vám umožní bez problémů cestovat od brzkého rána až do pozdních večerních hodin a také provozovat nejrůznější aktivity.

Ubytování a ceny na Islandu

Island není levná destinace a je potřeba s tím počítat. Ubytování v hotelu nebo penzionu bylo nad naše finanční možnosti a proto jsme zvolili cenově dostupnější variantu v hostelech a ubytovnách a pro tento účel jsme si vezli i zmíněný spacák. Ubytovny jsou ale na velmi dobré úrovni včetně kuchyně, kterou jsme pravidelně využívali na vaření, protože jídlo v restauraci je drahé. Potraviny jsme nakupovali ve větších městech v obchodě Bónus (žlutý znak s růžovým prasetem). Benzin stál před 10lety v přepočtu asi 40,-Kč/l a platili jsme ho převážně kartou, která se vloží do stojanu a musí se předem navolit částka. Pokud se tolik do nádrže nevejde, odečte se jen skutečná cena. Za nejrůznější vstupy jsem zaplatila v té době kolem 2.700,-Kč, lodní výlet za pozorováním velryb stál 50 Eu a autobus do Duhových hor asi 1.200,-Kč.

Co vidět a navštívit za týden

Naší cestu jsme začali a také skončili v Reykjavíku a cestovali směrem na jihovýchod podél celého pobřeží.

1. den - Asi 25 km od Reykjavíku leží NP Pingvellir, což je historicky nejvýznamnější lokalita na Islandu. Uvnitř údolí uvidíte (mimo jiné zajímavosti) puklinu, která je důsledkem oddalujících se tektonických desek mezi Severní Amerikou a Euroasií. Nedaleko od NP Pingvellir je Geysir Strokkur, který v pravidelných intervalech (asi 5 minut) tryská do výše 15-30 metrů. A do třetice je v této oblasti k vidění nejznámější islandský vodopád Gullfoss. Směrem k pobřeží k hlavní silnici leží další zajímavé místo – geotermální zóna ve městě Hveragerdi. A když se vydáte asi na 1 hodinový pěší trek ven z města, dojdete do údolí Reykjadalur, ve kterém protéká termální řeka a můžete se v teplé vodě uprostřed divoké přírody vykoupat. Ubytovali jsme se v hostelu ve městečku Selfoss.

2. den - Duhové hory Landammnnalaguar, které jsou kousek ve vnitrozemí určitě stojí za návštěvu. Doprava je trochu složitější a pokud nemáte auto s pohonem 4x4, tak se do hor jinak než speciálním autobusem nedostanete. Z městečka Selfoss odjíždí autobus https://volcanotrails.com/, který vás do Landammnnalaguaru dopraví. V horské chatě si můžete koupit mapku a podniknout trek do těchto krásných barevných kopců. Přesunuli jsme se do městečka Skógar, kde jsme přespali a ještě jsme stihli navštívit krásný vodopád Skógafoss, který je hned za městem.

3. den - Ledovec Mýdral a výstup s průvodcem na ledovec, který je čtvrtý největší na Islandu. Představovali jsme si krásný bílý ledovec, ale bohužel, celý byl pokrytý černým sopečným prachem po výbuchu sopky v r. 2010. Další zastávka byla na moc hezké černé sopečné pláži Reynisfjara u městečka Vík, kde můžete vidět čedičové sloupy a také papuchalky (pták, který vypadá jako papoušek). A na závěr dne jsme zavítali do nádherné laguny Jokulsárlón, ve které plavaly ledovcové kry. Nocleh ve městě Hofn.

4. den - Trek pod sopku Krafla. Cestou jsme míjeli modrá kráterová jezírka a vulkanické průduchy, ze kterých unikala horká pára. Dalším místem, které jsme tento den navštívili, byl NP Jokulsárgljúfur. Vybrali jsme si jeho jižní a severní část. V jižní části je nejpůsobivější vodopád na celém Islandu, vodopád Dettifoss a když půjdete ještě asi 1,5 km dál, narazíte na další vodopád Selfoss, který je sice menší, ale širší. K severní části jsme popojeli autem, což je asi 25 km. Tady se nachází 3,5 km dlouhý kaňoň Asbyrgi ve tvaru podkovy, kde jsme si udělali trek. Ubytování v hostelu Berg.

5. den - Jezero Mývath. Největší zajímavosti se nachází poblíž silnice kolem jezera. Skútustadagigar je oblast pseudokráterů a celou jí můžete obejít pěšky. Další atraktivní lokalitou je Dimmuborgir, což jsou nejhezčí lávová pole na Islandu, plná zvláštních lávových útvarů. Ve stejné oblasti je geotermální pole Hverir, plné bublajícího bahna, jezírek a průduchů s unikající horkou sirnou párou. Poslední zastavení bylo v přírodních termálních lázních Mývath, které jsou menší obdoba známé a předražené Modré laguny. Ohřáli jsme se v horké vodě s minimem návštěvníků a přesunuli se na sever ostrova do Husavíku, kde jsme si koupili lodní výlet s pozorováním velryb. A opravdu jsme jich několik viděli, jak se vynořují nad hladinu i s jejich typickým vodotryskem. Přespali jsme v městečku Adaldarur.

6. den - Tento den jsme měli před sebou cestu 600 km až do města Borgames. Cestou jsme se zastavili u vodopádu Godafos, v islandském drnové skanzenu Glaumbaer a v hezkém rybářském městečku Grungarfjordur.

7. den – Reykjavík. Tento den jsme si vyhradili na prohlídku města, které sice není nijak velké, ale moc se nám líbilo. Centrum je celkem kompaktní a za návštěvu určitě stojí moderní kostel Dómkirkja, ve kterém mají snad největší varhany, které jsem kdy viděla. V Reykjavíku najdete i přímořskou písčitou termální pláž Nautholsvík. kde se mořská voda mísí s termálními prameny a můžete se vykoupat ve vodě, která má "příjemných" 18-20°C. Město vyzařuje moc příjemnou a uvolněnou atmosféru typickou pro severské státy.

Island je velmi zajímavá destinace, která určitě i přes nemalé náklady stojí za návštěvu. Je to opravdu jedinečné místo na našem kontinentu a když zvolíte dobrou finanční strategii, není nedostupné.

Fotogalerie