Mexiko – Oaxaca, San Cristóbal a Palenque

Naše další cesta Mexikem vedla do města Oaxaca, San Cristóbalu a Palenque
Jak jsme po Mexiku cestovali
Na dálkové trasy jsme vzhledem k velkým vzdálenostem mezi městy využívali hlavně noční autobusy společnosti ADO https://international.ado.com.mx/, které byly pohodlné a komfortní. Před každým nástupem do autobusu proběhla kontrola cestujících ručním detektorem, jaké známe z letiště a ke každému zavazadlu nám vypsali identifikační lístek, bez kterého vám zavazadlo řidič nevydal. Několikrát jsme využili taxi a dvakrát i cestovní agenturu pro místní výlet. Dalším dopravním prostředkem pro lokální dopravu byly autobusy a colectiva (mikrobusy), které suplují autobus. Půjčení auta úplně nedoporučuji, pokud nechcete navštívit jen menší oblast Mexika, jakou je třeba Yucatán. Ale musíte se připravit na to, že jízdu vám budou znepříjemňovat všudypřítomné a celkem dost vysoké retardéry a také dost šílený styl místních řidičů.
Co jsme viděli
Oaxaca
Toto město s koloniální zástavbou patří k nejkrásnějším v Mexiku. Centrum města tvoří Zócalo, náměstí s kavárnami a restauracemi. Na Zócalo navazuje další náměstí Almeda a celá tato oblast je pro automobily téměř uzavřená. Navštivte Městskou katedrálu a ulicí Calle Alcalá dojdete ke krásnému chámu Iglesia de Santo Domingo. Projděte si uličky v historickém centru a nasávejte úžasnou atmosféru tohoto města. Nevynechejte ani dvě zdejší tržiště – Mercado Artesanians s řemeslnými výrobky a Mercado Juarez, kde prodávají květiny, a různé mexické speciality jako sušené cvrčky, kobylky nebo papričky. Na jižním konci tohoto trhu mají své krámky výrobci a prodejci čokolády, kde můžete čerstvou čokoládu ochutnat. A doporučuji navštívit i Museo de la Culturas de Oaxaca, které zachycuje dějiny Oaxacy.
Okolí Oaxacy
Monte Albán je historický areál z období zapotecké kultury, kde si můžete prohlédnout hrobky, plastiky nebo velmi zachovalé kamenné hřiště na míčové hry. Turistické autobusy odjíždí z Oaxacy každou hodinu od hotelu Rivera del Ángel, který je asi 6 bloků od Zócala.
Celodenní výlet s cestovní agenturou do El Tule, Mitly Hiervy el aqua, Teotitlánu a palírny mezcalu ve vesnici San Lorenzo Alarradas jsme si zakoupili ve městě, protože individuální cesta byla komplikovaná. El Tule – je malá vesnička, kde roste strom Tisovec americký, který má údajně nejobjemnější kmen na světě, jeho obvod měří 11 metrů a stáří se odhaduje na 1500 let. Mitla – bývalé náboženské centrum zapotecké říše je komplexem různých staveb a také jsou zde k vidění prastaré kamenné mozaiky. Teotitlán del Valle – je tkalcovská vesnička, kde se ručně tkají tradiční mexické koberce. Při návštěvě dílny jsme se podívali na celý proces vzniku těchto uměleckých výrobků od spřádání vlny, barvení přírodními barvami až po samotné tkaní. Hierva El Aqua – vysoko v horách se ukrývá oblast minerálních jezírek a zřídel, které vytékají přes okraj útesů a připomínají ledové vodopády jaké známe z tureckého Pamukkale a můžete se v minerální vodě i vykoupat. Palírna mezcalu v San Lorenzo Albarradas – mezcal je tradiční mexická pálenka stejně jako tequila. Obě lihoviny se destilují ze šťávy agáve, ale tequila pouze z modrého druhu, kdežto k výrobě mezcalu se používají i další druhy této rostliny a někdy se do láhve mezcalu přihodí celý červ. Tato palírna i s ochutnávkou byla hodně rustikální a vše jen ruční výroba.
San Cristóbal de las Casas
Toto další koloniální město byste určitě neměli minout. Patří ke skvostům Mexika a jeho dlážděné uličky a krásná architektura mají opravdové kouzlo. Centrum San Cristóbalu není nijak velké, dominuje mu náměstí Plaza 31 de Marzo s katedrálou a z náměstí se ulicií Real de Guadalupe dostanete k vyhlídce na město. Severně od náměstí je moc pěkný kostel De Santo Domingo a kousek od kostela najdete trh s indiánskými řemeslnými výrobky. A zavítejte i na městský trh Mercado Munincipal, nebo do muzea De la Medicina Maya, kde vás seznámí s tradičním indiánským léčitelstvím.
Okolí San Cristóbalu
Indiánské vesnice domorodých kmenů můžete navštívit místním colectivem (mikrobusem) ze San Crisóbalu. My jsme navštívili dvě. San Juan Chamula je asi 10km od města a můžete se podívat na tradiční vesnici. Muži i ženy nosí typické čamulské oděvy, které ovšem nejsou nijak zdobné a zavítat můžete do místního, velmi zajímavého kostela. V kostele je přísný zákaz fotografování a musíte si v turistické kanceláři na náměstí koupit vstupenku. V další indiánské vesnici San Lorenzo Zinacatán nosí místní muži i ženy barevné a vyšívané kroje a při návštěvě kostela opět platí zákaz fotografování.
Palenque
Město ukryté v džungli, jehož vznik se datuje kolem r.100 p.n.l. je ukázkou mayské architektury. Do tohoto komplexu paláců a pyramid se z města dostanete po silnici přes lokalitu El Pachán buď pěšky, nebo mikrobusem, který jezdí po této trase a zastaví vám kdekoliv. My jsme šli jednu cestu pěšky, je to nenáročná asi 2km dlouhá procházka a měli jsme tak možnost vidět v korunách stromů vřešťany.
V okolí Palenque jsme podnikli jednodenní výlet k vodopádu Agua Azul a k peřejím Misol-ha uprostřed tropické přírody. Z města Palenque se sem dostanete colectivem.
Z Palenque jsme se přesunuli na poloostrov Yucatán do Tulumu.




