Mexiko - Mexico City a Teotihuacán

03.02.2025

Mexiko má bohatou kulturní historii, ať už jsou to dávné civilizace Mayů a Aztéků, nebo období španělské kolonizace. Rozlohou je poměrně velké a poznání alespoň zlomku toho nejzajímavějšího vyžaduje minimálně 3 týdny. Zemi jsme procestovali z Mexico City směrem na jih až na poloostrov Yucatán a stihli navštívit mayské pyramidy, koloniální města, přírodní zajímavosti i pobřeží Karibiku. Tento cestopis jsem vzhledem k obsáhlosti rozdělila na tři části.

Jak jsme cestovali po Mexico City

Po městě jsme cestovali převážně metrem, které vede i na letiště. Metro má celkem 11 linek a dopravíte se jím opravdu všude, kam potřebujete https://mexicocity.cdmx.gob.mx/e/getting-around/using-the-metro/ .Mexické metro má jednu zvláštnost, jezdí na gumových pneumatikách.

Co jsme viděli v Mexico City a okolí

Historické centrum, které čítá více než 1500 historických budov je zapsáno na seznamu UNESCO. Prohlídku začněte na Plaza de la Constitutión, kterému se říká jednoduše Zócalo. Náměstí je opravdu úctyhodných rozměrů – měří 220x240m a je to jedno z největších náměstí na světe. Uprostřed náměstí každý den v 8 hodin vztyčují vojáci mexickou vlajku a večer v 18 hodin jí zase spouštějí. Na náměstí vystupovali aztéčtí tanečníci a tato podívaná je za dobrovolný příspěvek. Východní stranu Zócala zabírá prezidentský palác Palacio Nacional, kde byl vstup zdarma. Do paláce vstupte prostředním vchodem a nad schodištěm uvidíte nástěnné malby Diega Rivery. Navštivte i krásnou Metropolitní katedrálu s mohutným zlaceným oltářem, kde se vdávala Věra Čáslavská. V těsné blízkosti Zócala je ulice Calle Moneda s budovami z červené vulkanické horniny a Plaza Santo Domingo s barokním kostelem. Na náměstí Templo Mayor jsou k vidění pozůstatky aztéckého chrámu i s obětním kamenem.

Zajděte do tržnice Mercado Abelardo Rodriques, která je také vyzdobená nástěnnými malbami a prohlédněte si i dlaždicový dům Casa de Azujelos, který je obložen kachlíky z Číny.

Antropologické muzeum Museo Nacional de Antropologia má bohatou sbírku předkolumbovských vykopávek a jedno patro je věnováno současným domorodým národům. K muzeu se nejlépe dostanete metrem (linka 7, zastávka Auditorio). Naproti muzeu je přes ulici ZOO Chapulpetec, kde je kromě spousty zvířat k vidění i rodinka pand, kterou Mexiku věnovala Čína.

Xocimilco – síť vodních kanálů s plovoucími zahradami je další zajímavé místo v Mexico City, které se nachází téměř na okraji města. Nasedněte na jednu z mnoha barevných lodiček, které čekají v přístavišti a projeďte se po vodních kanálech. Doprava sem není nijak složitá, pojedete metrem modrou linkou č.2 až na konečnou stanici Tasquena a potom tramvají, která je kousek od metra také na konečnou. A do přístaviště dojdete pěšky.

Teotihuacán - Areál leží asi 50km od Mexico City a na tento výlet si vyhraďte celý den. Autobusy do Teotihuacánu odjížděly z terminálu Autobuses del Norte každých 15 min. Historicky je Teotihuacán největší a nejvýznamnější město předkolumbovské doby. Dominují mu dvě ohromné pyramidy – pyramida Slunce a pyramida Měsíce. Celé město má pravidelnou síť ulic, dvě hlavní třídy a kromě pyramid si můžete prohlédnout i další, více či méně zachovalé stavby.

Rozloučili jsme se s Mexico City, ve kterém jsme strávili 3 dny a posunuli se dál na jih do Oaxacy.