Barcelona – průvodce městem trochu jinak. Tipy a praktické informace

Barcelonu jsme navštívili v říjnu 2024. Měla jsem jisté obavy z nevraživosti místních vůči turistům, ale s žádnými nepřátelskými a protestními akcemi jsme se nesetkali. V tomto článku vynechám všechny architektonické zajímavosti Barcelony a Gaudího stavby a zaměřím se čistě jen na praktické informace, které vám případný pobyt v tomto krásném městě usnadní a zpříjemní.
Doprava. Metrem se dostanete na všechny nejzajímavější místa Barcelony a metro obsluhuje i letiště. Celé centrum Barcelony se dá velmi dobře zvládnout pěšky a my jsme si na 5 dní pobytu zakoupili tři jízdenky (karty) na MHD: Dvě T-Casual za 12,55 Eu na 10 jízd (75 min.), které jsou nepřenosné a jednu kartu T-Familiar za 11,05 Eu na 8 jízd (75 min.), která je přenosná a můžete si jí u turniketu předat. V automatu zakoupíte všechny typy jízdenek, na obsluhu je jednoduchý a je na každé stanici metra. Tyto karty ale neplatí pro přepravu metrem z a na letiště a musíte si zakoupit speciální jednorázovou jízdenku za 5,50 Eu, které je přestupní. Letištní jízdenka se musí vložit do otvoru v dolní části turniketu (nikoliv přiložit ke čtečce karet) a jízdenka vám dalším, naopak horním otvorem vyjede. Jízdenku si schovejte, při výstupu by vás turniket nepustil. Ostatní typy karet naopak ke čtečce přikládáte. A tady jsme se setkali s jednou záludností. Po dvou dnech cestování jsme úplně ztratili přehled, kolik jízd jsme z karty vyčerpali. Ale turniket nás do metra dál bez problémů pouštěl a my očekávali, že až bude karta prázdná, turniket nás nepustí. Už nám to začalo být podezřelé a tak jsme zpětně jízdy spočítali a hned nám bylo nám jasné, že jsme několikrát cestovali na černo. Nevím jak je to možné, ale radši to nezkoušejte, revizory jsme opravdu v metru viděli a pokuta není malá. Takže, důležitý poznatek – na kartě MHD si průběžně kontrolujte počet zbývajících jízd přiložením ke čtečce na automatu a na turniket nespoléhejte.
A ještě jedna, důležitá informace při cestování metrem. V některých vestibulech jsou 2 druhy vstupů, jeden do metra s označením L a druhý na městský vlak, označený jako S. Pokud se spletete a vstoupíte omylem do turniketu na vlak, jízdné vám to bez náhrady strhne. Příkladem je stanice Gracia, kde jsme se takto nachytali. Jinak je systém metra v Barceloně velmi přehledný, krátké intervaly i ve večerních hodinách, ale v žádné stanici metra nenajdete veřejné toalety.
Ubytování je celkově v Barceloně drahé. Našla jsem cenově přijatelný a velmi pěkný apartmánový hotel Aparthotel Silver na 5 dní
https://www.booking.com/hotel/es/aparthotel-silver.cs.html?label=seznam-index-bdot-nUqBtrvn1DC0R_ZNmIllAg&aid=377157&ucfs=1&dest_type=latlong&group_adults=2&no_rooms=1&atlas_src=sr_iw_title&logged_out=1 (dvojlůžkový pokoj s kuchyňkou) za 13.800,-Kč přímo u stanice metra Fontana na trase zelené linky v širším centru. V hotelu je i malá zahrada, kde můžete posedět. Příjemnou, asi 2km dlouhou procházkou se dostanete přímo do centra Barcelony k hlavním zajímavostem – Casa Mila, Casa Batilo, Plaza Catalunya, La Rambla, gotická čtvrť Bari a přístav.
Vyhlídky na město. My jsme vynechali všechny oblíbené a drahé vyhlídky, jako je ta v katedrále Sagrada Familia, nebo lanovka na vrch Montjuic. Využili jsme 3 méně známé, které nám poskytly různé pohledy na celou Barcelonu z ptačí perspektivy. První vyhlídka je na náměstí Plaza Espanya v kruhové cihlové aréně, kterou určitě nepřehlédnete. Za 1,50 Eu vás vyveze výtah na kulatý ochoz na střeše, odkud jsou výhledy nejen na celé náměstí a vrch Montjuic, ale na i opačnou stranu města. Druhou vyhlídku jsme objevili úplnou náhodou. Nachází na samém vrcholu památníku Kryštofa Kolumba, který stojí u přístavu na konci nejznámější ulice La Rambla. Vstupné je 8 Eu a výtahem, který je umístěn ve sloupu památníku vyjedete na vyhlídku, ze které si můžete prohlédnout celý přístav a i další čtvrtě Barcelony. A poslední vyhlídka, která sice nebyla úplně levná (18 Eu), ale stála za to, byl Mirador Gloria. Tento barcelonský mrakodrap ve tvaru patrony má v posledním patře panoramatickou zasklenou vyhlídku, ze které uvidíte nejen Sagradu familii, ale také celou Barcelonu jako na dlani a můžete tady pobýt jak dlouho chcete. Mrakodrap Gloria je zajímavá stavba i sama o sobě a po setmění se rozsvítí růžovo-fialovými barvami.
Vlak a lanovka ke klášteru Montserrat. Jestli zvažujete možnost tento unikátní klášter navštívit, tak opravdu doporučuji. https://www.barcelona-tourist-guide.com/en/tour/train-journey-barcelona-to-montserrat.html .Vlakem FGC linky R5, který odjíždí každou hodinu z Plaza Espanya je to asi hodina jízdy z Barcelony. Na nádraží buďte s větším předstihem, pokud si chcete ve vlaku sednout. Vlak byl úplně narvaný a to jsme cestovali mimo hlavní sezónu. Před nástupištěm je informační kiosek, kde vám poradí, jakou jízdenku si máte v automatu koupit. My jsem si vybrali kombinovanou zpáteční jízdenku i s lanovkou v ceně za 25 Eu/os. Ke klášteru vedou dvě lanovky, jedna visutá kabinová a druhá zubačková a podle toho jakou zvolíte, musíte i správně vystoupit buď na první, nebo až na druhé zastávce Montserrat. My jsme zvolili visutou a ve frontě strávili téměř hodinu, takže je potřeba s tímto zdržením počítat. Vstup do kláštera je zdarma, vstupné se platí jen do baziliky, nebo do muzea. A jestli chcete vidět klášter i z panoramatického pohledu, udělejte si procházku po stezce St.Migel. Jednak budete mít krásné výhledy na celý klášter a také ušetříte 14 Eu za další lanovku, která by vás nad klášter vyvezla.
Gastronomické lahůdky a víno. Skvělé místo, kde ochutnat různé malé dobroty (tapasky) je tržnice Mercada Bogueria na ulici La Rambla. Prodejci zde nabízí španělské klobásky, šunky, sýry, plody moře nebo ovoce, ale není tady úplně levně. V postranní části tržnice najdete kamennou vinotéku, kde si můžete k tapaskám vybrat různá španělská vína, na přání vám láhev otevřou a dají i kelímky. A když jsme u vína, zajděte do některého supermarketu a kolem 5-6 Eu (využijte slevy, které jsme našli v každém velkém obchodě) seženete velmi dobré víno, na kterém si pochutnáte. Na náměstí La Seu v Gotické čtvrti jsme objevili skvělou samoobslužnou restauraci Bilbao Berrha, kde měli za 2,80 Eu tapasky v podobě malých výborných chlebíčků. Vyzkoušejte steak z iberijského prasátka, který se rozplývá na jazyku a nedá se vůbec srovnat s českým vepřovým. A téměř na každém rohu jsou pekárny, kde můžete ochutnat různé místní sladké i slané výrobky i s kávou. Velký výběr ryb a plodů moře je ve čtvrti Barceloneta na pobřežní promenádě u přístaviště Port Vell, ale připravte se na vyšší ceny. A na tuto promenádu přímo navazují pěkné barcelonské pláže.
Nenechte si ujít zajímavý pěší otevírací dřevěný most, nebo spíš lávku, která vede od památníku Kryštofa Kolumba k nákupnímu centru Marina Magnum. Rozevírá se každou půlhodinu a uzavření pro chodce oznamují hlasitým signálem. Počkejte na promenádě dole pod mostem asi v polovině a uvidíte, jak luxusní jachty boháčů jedna za druhou vyplouvají z přístavu na moře.
Doporučuji do všech vyhlášených památek v Barceloně zakoupit on-line vstupenky s předstihem a počítejte s tím, že Barcelona není úplně nízkonákladová destinace.
Fotogalerie:





