Kambodža
Kambodža
Kambodža
Kambodža

Kambodža 

13.12.2022 – 4.1.2023

Do Kambodže jsme chtěli cestovat hlavně kvůli návštěvě Angkor Watu a také jsem jí zvolila jako alternativu k Thajsku a Vietnamu, protože je méně turistická a to nám vyhovuje. Našla jsem cenově zajímavou letenku z Prahy s příletem do Bangkoku a odletem z Kuala Lumpuru. Lokální přelety jsem vyřešila nízko-nákladovkou Air Asia a po Kambodži jsme cestovali autobusem. Kambodža je příjemná a bezpečná země, která má opravdu co nabídnout. Starověké chrámy, přírodu, krásné pláže a moře. A navzdory krutovládě Rudých kmérů, která poznamenala téměř každou rodinu v Kambodži, jsou zde velmi milý a usměvavý lidé.

Při našem 23 denním cestování jsme kromě Angkor Watu viděli město Battambang, říční delfíny, krásné vodopády, farmu na hedvábí, etnické vesnice, domy na kůlech, udělali si celodenní trek do džungle, projeli se bambusovým vláčkem, u řeky Mekong strávili Štědrý den, oslavili Nový rok na ostrově Koh rong Sanloem, a v Kampotu si koupili nejkvalitnější pepř na světě.


13.12. v 15.20 hod. odlet z Prahy, přestup v Istanbulu


14.12. Přílet do Bangkoku na letiště Don Mueang v 10.10 hod.

         Bangkok - Khao San road a okolí.

Metrem pojedeme z letiště červenou linkou  do stanice Makkasan, kde přestoupíme na modrou linku a vystoupíme ve stanici Sanam Chai. Žetony na metro koupíme v automatu, při přestupu musíme koupit další žeton, platba jen v hotovosti. Pěšky od metra do hotelu Royal Tha Tien Village a ubytování. Odpočinek a odpoledne procházka v okolí a na večer pěšky do ulice Khao San road.

- Ubytování jsem zvolila v docházkové vzdálenosti od Královského paláce, ulice Khao San road a kousek od stanice metra. Přes řeku bylo vidět na Stříbrnou pagodu, ale tu jsme bohužel z časových důvodů nestihli navštívit. Khao San road je asi nejvyhlášenější ulice Bangkoku, plná pouličních stánků s rozmanitými druhy pokrmů od místních specialit po grilované štíry a různý hmyz. Najdete tady bary, kluby, levné ubytovny a hlavně davy turistů. Tahle ulice opravdu žije a doporučuji jí navštívit ve večerních a nočních hodinách.

Bangkok - Khao San Road
Bangkok - Khao San Road

15.12. Celodenní výlet za Bangkok

Plovoucí trh Damnoen Saduak a železniční trh Maeklong. 

- Trhy jsou od Bangkoku vzdáleny asi 60 km, proto jsem výlet vyřešila s agenturou, kterou jsem našla přes vyhledávač Viator a byla to dobrá volba. Nejdříve jsme navštívili plovoucí trh, kde jsme se lodí projeli po kanálech. Ženy v typických kloboucích vám na svých lodičkách uvaří jídlo a u břehu si můžete zakoupit různé suvenýry. V přístavu je spoustu jídelen, kde můžete levně poobědvat a je tu také tržiště. Odpoledne je na programu vyhlášený železniční trh. Tak toto je naprosto unikátní záležitost. Je umístěn přímo na železničních kolejích a když nejede vlak, (který tuším jeden jen asi 2krát denně ) procházíte trhem po kolejišti. Prodávají tady vše a je to opravdu pastva pro oči a pro fotografa. V momentě, kdy se blíží vlak, trhovci svůj stánek bleskurychle sbalí. Pro dobrý výhled na přijíždějící vlak a pořízení fotek doporučuji kavárnu Punjung Cafe ke konci železničního trhu. Dejte si dobré smootíčko, majitel je na turisty připraven a má k dispozici lavičky, na které si můžete pro dobrý výhled nebo fotky stoupnout. Krásně odtud uvidíte na přijíždějící vlak, který jen o pár desítek centimetrů míjí stánky trhovců. Toto je opravdu velký zážitek. Některé agentury nabízí i jízdu přímo tímto vlakem, ale tuto variantu nedoporučuji. Neuvidíte to nejzajímavější.

Trh Damnoen Saduak
Trh Damnoen Saduak
Trh Damnoen Saduak
Trh Damnoen Saduak
Železniční trh Maeklong
Železniční trh Maeklong
Železniční trh Maeklong
Železniční trh Maeklong

16.12. Z Bangkoku letadlem do Siem Riapu

Královský palác v Bangkoku.

Dopoledne pěšky návštěva areálu Královského paláce v Bangkoku se Smaragdový budhou a chrámem Wat Po. Ve 14.50 hod. odlet se společností Air Asia do Siem Reapu v Kambodži z letiště Don Mueang. Na letiště pojedeme metrem ze stanice Sanam Chai s přestupem ve stanici Makkasan. Přílet do Siem Reapu v 15.50 hod. a ťuk ťukem pojedeme do hotelu Chilled Bacpacker v centru Siem Reapu.

- Královský palác v Bangkoku je opravdu honosný a krásný. Nádherně upravené zahrady a zlatým hřebem prohlídky je smaragdový buddha. Jenom žasnete, co dokázala stvořit lidská ruka. Do paláce vás nevpustí bez vhodného oděvu. To znamená, zakrytá ramena (žádné tílko) a dlouhá sukně, případně velký šátek nebo kalhoty (žádné šortky).

Bangkok - Královský palác
Bangkok - Královský palác
Bangkok - Královský palác
Bangkok - Královský palác

17.12. Ze Siem Reapu celodenní výlet 

Angkor Wat, Angkor Thom, Ta Prohn.

Chrámový komplex Ankgor Wat je asi 8 km od města. V 7,30 hod. si vyzvedneme zarezervované e-bike v půjčovně Blue bike. Návštěva 3 chrámů, hlavní a nejznámější Angkor Wat, dále Angkor Thom a naposledy Ta Prohn. Vstupenky se kupují v návštěvnickém centru u silnice ze Siem Reapu před vstupem do komplexu. V hotelu na recepci zakoupit jízdenky na loď do Battambangu na 19.12.

- Pro Kambodžu je ikonický Angkor Wat. Dlouho jsem snila o návštěvě tohoto místa a opravdu mě nezklamalo. Tento komplex chrámů, který se datuje od roku 800 n.l. a čítá stovky staveb byste ani za týden neprozkoumali. Pokud nejste milovník a znalec historie, to nejlepší a nejhezčí se dá stihnout i za jeden den. Já zvolila klasiku Ankgor Wat, který znáte všichni, Angkor Thon a pro mě asi zpětně nejhezčí Ta Prohn. Ta Prohn je místo, které má jedinečné kouzlo a kde si příroda za staletí našla svou cestu a chrámy jsou prorostlé stromy a kořeny. Určitě jste už někde fotky viděli a natáčel se zde i film Indiana Jones. Pro návštěvu komplexu jsem jako dopravní prostředek zarezervovala dvě e-bike pro tři osoby, což byl elektro skútr. Vzhledem k místní dopravě jsem ale pojala obavy jak to zvládneme. Jednak byl skútr dost těžký, měli jsme s jízdou na skútru jen jednu zkušenost a navíc jsem měla za spolujezdce syna, který na něm nikdy neseděl a neuměl vyvažovat. A musím přiznat, že jízda byla prvních několik kilometrů opravdu velmi náročná a nepříjemná, párkrát jsme málem spadli a manžela na křižovatce v zatáčce skoro srazily projíždějící skútry. Asi jen zázrakem se nám nic nestalo. Takže tuhle chybu už příště určitě neudělám, a doporučuji půjčení skútru velmi zvážit. Lepší varianta je pronajmout si na celý den ťuk ťuk i s řidičem.

Ankgor Wat - Ta Prohn
Ankgor Wat - Ta Prohn

18.12. Siem Reap

Umělecká škola Artisans Angkor-Les, hedvábná farma, Pub street.

Dopoledne pěšky návštěva umělecké školy Artisans Angkor-Les Chanriers Ecoles, denně se pořádají bezplatné prohlídky. Odpoledne návštěva hedvábné farmy, která patří k umělecké škole. Ve 13.30 hod. odjíždí na farmu bezplatný kyvadlový autobus od školy. Večer ulice Pub street.

- U vstupu do školy se nás ujal průvodce, který nám ukázal dílny, ve kterých se studenti učili svému řemeslu. Viděli jsme jak se ručně na celkem primitivním tkalcovském stavu tkají hedvábné látky, dřevořezbáře, malířky a sochaře. Studenti nebyli žádní dorostenci, jejich věk bych odhadovala kolem 30 let. Byla to moc pěkná podívaná, jak jim pod rukama vznikají tradiční kambodžská umělecká díla. Bohužel, návštěva farmy na hedvábí se nekonala, protože v Kambodži ještě doznívala proticovidová opatření a farma byla pro návštěvníky uzavřená. Musela jsem proto vymyslet náhradní program. Vydali jsme se procházkou k buddhistickému chrámu Wat Bo, který obývají mniši a zašli na místní trh Psar Chaa. Ťuk ťukem jsme si zajeli do Botanické zahrady, která nás ale zklamala – tuto atrakci nedoporučuji. Večer jsme povečeřeli v ulici Pub street, která je obdobou Khao San road v Bangkoku a byla tam skvělá atmosféra.


19.12. Ze Siem Riapu lodí do Battambangu

Battambang centrum města, tržiště Psar Nath.

Ráno nás vyzvedne ťuk ťuk v hotelu, který je bezplatný jako součást jízdenky na loď a odveze nás do přístavu. Cesta trvá 5 a více hodin podle hladiny vody. V přístavu bude čekat hotelový ťuk ťuk, který nás odveze na ubytování Delux villa. Odpoledne prohlídka města, tržiště Psar Nath a musíme dojít koupit jízdenky na autobus do Phnom Phenu na 21.12. do kanceláře společnosti Virak Bhutnam.

- Cesta lodí do Battambangu je sice trochu zdlouhavá, ale je to skvělá příležitost jak vidět vesnické domy na kůlech, rybáře a jejich důmyslné bambusové sítě a život místních u řeky. Je to nekrásnější plavba v Kambodži a nudit se určitě nebudete. Ubytování bylo opravdu luxusní (a celkem levné), pokoje zařízené dřevěným nábytkem v kambodžském stylu, krásný velký bazén a u centra. Toto byl asi nejlepší hotel ve kterém jsme se v Kambodži ubytovali. Město není ničím oslňující, na nábřeží jsou staré koloniální budovy v lepším, či horším stavu a klasické asijské tržiště. To hlavní, proč jsme do Battambangu cestovali, byli zajímavé výlety do okolí.

Lodí do Battambangu - bambusové rybářské sítě
Lodí do Battambangu - bambusové rybářské sítě
Lodí do Battambangu
Lodí do Battambangu

20.12. Celodenní výlet ťuk ťukem do okolí Battambangu

Venkovské tržiště, návštěva chrámu, ochutnávka místního dezertu, výrobna rybí pasty-prahoku, banánových chipsů a rýžového papíru, jízda bambusovým vláčkem a netopýří jeskyně.

Ráno nás vyzvedne řidič a zároveň průvodce s ťuk ťukem v hotelu. Výlet je objednaný a zaplacený přes vyhledávač GetYourGuide. 

- Tento výlet opravdu doporučuji a viděli jsme toho opravdu hodně. Naše první zastávka byla na venkovském tržišti. Já exotická tržiště miluju a vždycky tam objevím něco nového, co neznám. Po návštěvě tržiště jsme pokračovali na prohlídku chrámu a na ochutnávku "dezertu"- sladká rýže s kokosovým mlékem a s černými fazolemi a celé to bylo pečené v bambusu na ohni. No, tato pochoutka neurazí, ale nenadchne. Další zastávka byla ve výrobně rybí pasty. Pokud jste milovníci asijské kuchyně, tohle byste vidět neměli. Neuvěřitelný smrad, rozdrcené ryby fermentují v obrovských kádích několik měsíců a ne zrovna v dobrých hygienických podmínkách. Dále jsme pokračovali do manufaktury na banánové chipsy. Paní nám ukázala, jak se z různých druhů banánů ručně chipsy krájí a pak suší na bambusových roštech na vzduchu. Součástí byla i ochutnávka a musím říct, že byly velmi dobré. Následovala exkurze do ruční výrobny rýžového papíru pro přípravu jarních závitků, které jsme též ochutnali. Odpoledne jsme se přesunuli na vlakové nádraží odkud jezdí bambusový vláček. Toto je velká zajímavost, dříve ho využívali místní k přepravě zboží a nyní je to atrakce pro turisty. Jedná se o bambusovou plošinu na podvozku, která jezdí po kolejích pro normální vlaky. Projede se pár kilometrů tam a zase zpět. Na konečné stanici řidič plošinu sundá z kolejiště a nechá projet osobní vlak. Poté plošinu i s podvozkem umístí zpět na koleje a vracíte se zpátky na nádraží. Poslední zastávka byla u netopýří jeskyně, ze které každý den ve stejnou dobu vylétá 16 milionů netopýrů za potravou a je to jedinečná podívaná.

Ochutnávka dezertu v bambusu
Ochutnávka dezertu v bambusu
Výroba rybí pasty
Výroba rybí pasty
Buddhistický chrám
Buddhistický chrám
Bambusový vlak
Bambusový vlak
Výrobna banánových chipsů
Výrobna banánových chipsů
Netopýří jeskyně
Netopýří jeskyně

21.12. Z Battambangu autobusem do Phnom Phenu

Vesnice Wat Kor, kmérské domy.

Dopoledne vesnice Wat Kor za městem Battambang a ve 14.30 autobusem do Phnom Phenu. K autobusu, který odjíždí od kanceláře společnosti Virak Bhutnam pojedeme ťuk ťukem. Cesta trvá asi 5 hodin, a autobus přijede do Phnom Phenu k pobočce společnosti. Koupíme rovnou jízdenky na další autobusové spoje do Kratie na 23.12., do Sen Monorom v provincii Mondulkiri na 27.12. a do Sihanukwillu na 28.12. Ťuk ťukem pojedeme na ubytování do hotelu Silver Mouths v centru Phnom Phenu .

- Vesnice Wat Kor je kousek za městem Battambang a její návštěvu jsme si domluvili s naším řidičem z předchozího dne. První zastávka byla u chrámu Wat Kor a potom jsem pokračovali do samotné vesnice, kde je skupina kmérských domů více než 100 let starých. V jednom ze dvou přístupných domů jsme si udělali prohlídku. Prošli jsme se po vesnici a vrátili se zpět do města. Tato aktivita se může klidně oželet, nic tak výjimečného to nebylo. Ubytování v Phnom Phenu jsme měli opět strategicky v centru poblíž Královského paláce v rušné ulici plné barů a restaurací. Můj tip: Hned za rohem u hotelu je vyhlášená restaurace Davi´s, kde si můžete dát výborné domácí nudle. Můžete se i podívat, jak kuchař z kusu těsta a pouze holýma rukama před vašima očima nudle vykouzlí. V Kambodži jsme také narazili na jednu velmi oblíbenou "gastronomickou specialitu", což byly nevylíhnuté a uvařené kachní, nebo kuřecí záprdky. Tak toto jsme opravdu neochutnali.

Dům ve vesnici Wat Kor
Dům ve vesnici Wat Kor
Dům ve vesnici Wat Kor
Dům ve vesnici Wat Kor

22.1. Phnom Phen

Královský palác, nábřeží u Mekongu, Ruský trh.

Dopoledne pěšky Královský palác se Stříbrnou pagodou, odpoledne prohlídka města a Ruský trh.

- Královský palác v Phnom Phenu je oproti paláci v Bangkoku poměrně malý a ani není tak velkolepý, Stříbrná pagoda v areálu je krásná. Celkově působí trochu jako chudá příbuzná, ale za návštěvu určitě stojí. Opět se u vstupu vyžaduje vhodný oděv (zakrytá ramena a kolena). Prošli jsme se po nábřeží u paláce u řeky Mekong. Zrovna tam probíhala nějaká místní ceremonie, věřící nosili kytice lotosových květů do malého chrámu a modlili se. Na odpoledne jsem vzhledem k fiasku s hedvábnou farmou v Siem Reapu změnila plán, protože město nás nijak neuchvátilo. V Phnom Phenu je Silk island (Hedvábný ostrov), kde mají také farmu na hedvábí a proto jsme se jí rozhodli navštívit. Výlet jsme si domluvili s taxi ťuk ťukem na ulici. Na farmě je k vidění celý proces od zpracování hedvábí až po tkaní látek. Kukly bource morušového se spaří ve vařící vodě, spřede se tenké hedvábné vlákno, které se následně přírodními barvivy obarví a usuší. Vše je ruční práce, žádné stroje. Tkadleny z hedvábné příze tkají opět ručně na klasickém tkalcovském stavu krásné látky se složitými vzory. Každá tkadlena má svůj jeden vlastní vzor, který zná nazpaměť a toto umění se předává po generace v rodině z matky na dceru. Kambodžské hedvábí je vyhlášené a velmi drahé. Už chápu proč.

Phnom Phen - Královský palác
Phnom Phen - Královský palác
Phnom Phen - Silk Island
Phnom Phen - Silk Island
Phnom Phen - Silk Island, barvení hedvábí
Phnom Phen - Silk Island, barvení hedvábí
Phnom Phen - Silk Island, tkaní hedvábí
Phnom Phen - Silk Island, tkaní hedvábí

23.12. Z Phnom Phenu autobusem do Kratie

Muzeum Genocidy v Phnom Phenu.

Dopoledne ťuk ťukem navštívíme Muzeum genocidy a Vražedná pole. Ve 14.45 hod. odjíždíme od pobočky Virak Bhutnam autobusem do Kratie. K autobusu pojedeme opět ťuk ťukem. Cesta trvá asi 6 hodin. V Kratii dojdeme pěšky od autobusu na ubytování do hotelu Sorya Geuesthouse.

Rudí Kmérové v 70.letech minulého století vyvraždili a umučili několik milionů obyvatel a tuto temnou historii připomíná Muzeum genocidy v Phnom Phenu, které jsme navštívili. Školu, ve které se muzeum nachází předělali Rudí Kmérové na věznici a mučírny. Tuto prohlídku se mi nechce vůbec popisovat a komentovat. Návštěvou muzea jsme byli psychicky tak otřeseni, že jsme prohlídku Vražedných polí vzdali. Odpoledne jsme odjeli autobusem do Kratie.

Phnom Phen - Muzeum Genocidy
Phnom Phen - Muzeum Genocidy

24.12. Kratie

Kampi, sladkovodní delfíni a vesnice.

V hotelu si objednáme ťuk ťuk na výlet do vesnice Kampi, kde budeme pozorovat na řece Mekong ohrožený druh sladkovodních delfínů - orcely tuponosé. Potom pojedeme kousek za vesnici a prohlédneme si velká zastřešená mola na řece Mekong, kde piknikují místní. V hotelu musíme koupit jízdenky na mikrobus na 25.12. do města Sen Monorom v provincii Mondulkiri.

- Kratii jsem zvolila jednak kvůli pozorování delfínů a také byla vhodnou zastávkou při cestě do provincie Mondulkiri. Ťuk ťukem jsme jeli asi 15 km za město Kratie do vesnice Kampi. V Kampi jsme nasedli na lodičku, která nás zavezla doprostřed Mekongu, popojížděli jsme a čekali, až se orcely vynoří. Viděli jsme jich celkem hodně, lodník byl zkušený a věděl, kam má jet. Po návratu do přístavu jsme pokračovali naším ťuk ťukem k piknikovým molům na řece. Podívali jsme se, jak místní rodiny tráví volný čas. Pronajmou si část mola, které je zastřešené rákosem a jsou tu i houpací sítě. Přinesou si vlastní jídlo a pití a odpočívají, nebo se koupou v Mekongu. Štědrý večer jsme strávili v hotelu a dívali se z baru na terase na zapadající slunce nad Mekongem. 

Kampi
Kampi
Kampi
Kampi

25.12. Z Kratie do Sen Monorom v Mondulkiri mikrobusem

Ráno nás vyzvedne mikrobus v hotelu a pojedeme asi 4 hodiny do města Sen Monorom. Ubytování v hotelu Avocado, od autobusu dojdeme pěšky. Ťuk ťukem dojedeme do hotelu Green house na konci města, kde si objednáme výlety na příští dva dny. První den, vodopád Boursa, Bunongské vesnice a kávovníková plantáž. Druhý den celodenní výlet do džungle.

- Sen Monorom je větší vesnice a výchozí bod k výletům do okolí v Mondulkiri. Je to odlehlá oblast u hranic s Vietnamem, je tady krásná příroda a je možné podnikat velké množství aktivit. V místě můžete strávit i několik dní. Mezi originální atrakci patří setkání se slony v centru Elephant Valley. Tuto aktivitu jsme ale vynechali, protože kontakt se slony jsme si užili na Srí lance.


26.12. Sen Monorom

Celodenní výlet k vodopádu Boursa, návštěva vesnic Pahlung a Poulung s tradičními domy a kávovníková plantáž.

- Ráno nás vyzvedlo v hotelu auto s průvodcem. První zastávka byla u velkolepé kaskády vodopádů Boursa. Po obědě následovala návštěva etnických vesnic. Nahlédli jsme se do vesnické domácnosti, která obsahovala jednu velkou místnost pod rákosovou střechou, která byla kuchyní i ložnicí a místo podlahy byla udusaná hlína. Žila zde pohromadě celá velká rodina včetně domácích zvířat. Cestou zpátky jsme se podívali na kávovníkovou plantáž. Moc povedený výlet.

Vodopád Boursa
Vodopád Boursa
Vodopád Boursa
Vodopád Boursa
Pahlung
Pahlung

27.12.  Sen Monorom a nočním autobusem do Phnom Phenu

Celodenní výlet do džungle.

Ve 22 hod. odjezd nočním autobusem Virak Bhutnam do Phom Phenu, příjezd asi ve 4 hod. ráno.

- Opět nás v hotelu vyzvedlo auto a odjeli jsme do odlehlé oblasti mimo město. Následoval trek s průvodcem do džungle. Prošli jsme pár kilometrů pěknou přírodou k vodopádu u skalního převisu, kde nám průvodce uvařil oběd. Do čerstvě useknutého bambusu nacpal různou místní zeleninu a celé to za stálého otáčení uvařil na ohni a hotovou polévku nám nalil do bambusového korýtka. Bylo to neskutečně dobré. Pokračovali jsme dál několik dalších kilometrů místní přírodou. Ke konci cesty jsme zahlédli v džungli slona, který byl na "pastvě" a patřil místnímu mahutovi, který bydlel v primitivní chatrči v cíli naší cesty u řeky. Noční autobus do Phnom Phenu nás překvapil, byl celý lůžkový, což jsem ještě nikde neviděla. Pro dvě osoby byla k dispozici jedna kabinka se závěsem a matrací, takže noční jízdu jsme celou pohodlně prospali a vzbudili se až brzy ráno v Phnom Phenu.

Příprava polévky
Příprava polévky
Příprava polévky
Příprava polévky
Příprava polévky
Příprava polévky
Cesta džunglí
Cesta džunglí

28.12. Z Phnom Phenu autobusem do města Sihanukwill a lodí na ostrov Koh rong Sanloem

Koh rong Sanloem.

Po příjezdu do Phnom Phenu počkáme v autobusové čekárně Virak Bhuntan a v 7 hod. odjezd do Sihanukwillu. Příjezd v 10.30 hod. do města Sihanukwill a na autobusovém nádraží rovnou koupíme jízdenku na autobus na 2.1. do Kampotu ve 14.45 hod. se společností Sovan Rithy. Ťuk ťukem pojedeme do přístavu, loď odjíždí ve 12 hod. Cesta na ostrov trvá asi hodinu. V přístavu koupíme zpáteční jízdenku na loď z ostrova na 2.1. ve 13 hod. Ubytování na ostrově v bungalovu v Paradise villas.

- Ostrov Koh rong Sanloem jsem zvolila jako alternativu k Sihanukwillu. Sihanukwill doporučuje hodně průvodců a cestovatelů jako pěknou plážovou destinaci. Ale město je tak hnusné, že jsem byla ráda, že jsme odjeli na ostrov, který byl opravdu hezký. Ubytování jsme měli asi na nejhezčím místě na bílé pláži v bungalovech, kousíček od lodního mola v zátoce Saracen Bay.

Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem

29.12. Koh rong Sanloem

- Na ostrově je několik různě dlouhých stezek, která vedou ze Saracen Bay na zajímavá místa a pláže. My jsme se vydali snadnou procházkou na hezkou pláž Lazy beach na protější straně ostrova, cesta trvá asi 25 minut.


30.12. Koh rong Sanloem

- Koupili jsme si celodenní lodní výlet se šnorchlováním, který byl průměrný, šnorchlování nestálo za nic, pár polámaných korálů a několik rybiček. Nejlepší na celém výletu byl rybolov a grilování našich úlovků.


31.12. Kog rong Sanloem

- Tento den jsme se vydali na další pláž Sunset beach. Je to trochu náročnější výšlap přes ostrov a je potřeba mít pevné boty.


1.1. Koh rong Sanloem

- Na pláži jsme oslavili Silvestra a Nový rok. Celkově mohu ostrov doporučit, je klidný, není to žádná večírková destinace a moře i pláže jsou moc pěkné.

Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem
Koh rong Sanloem

2.1. Z Koh rong Sanloem lodí zpět do Sihanikwillu a autobusem do města Kampot

Loď odjíždí ve 13 hod. z ostrova. Z přístavu v Sihanikwillu pojedeme ťuk ťukem na autobusové nádraží a ve 14.45 hod. odjezd do Kampotu. Ubytování v hotelu Green Garden v centru města.

- Cesta do Kampotu byla hodně adrenalinová. Loď připlula se zpožděním a navíc cesta zpět netrvala hodinu, ale více než dvě, protože loď stavěla ještě na jednom ostrově. Takže do přístavu jsme připluli ne ve 14 hod. jak jsem počítala, ale po 15 hod. a tím pádem nám ujel autobus do Kampotu a další jel až druhý den. Protože jsme měli zakoupenou jízdenku, nakonec nám zaměstnanec autobusové společnosti zajistil za menší příplatek do Kampotu auto. Kromě mě, manžela a syna s námi jela ještě jedna slečna cizinka a místní pán. V autě pro pět osob nás včetně řidiče cestovalo šest, což při dvou hodinové jízdě byl celkem problém, protože jsme byli na sebe namačkaní jako sardinky. Tuto šílenou cestu jsem odnesla zablokovanými zády. Město Kampot jsem vybrala kvůli nákupu pepře, který se v této oblasti pěstuje a je považován za nejkvalitnější na světě a zároveň jako zastávku po cestě zpět do Phnom Phenu. Centrum Kampotu je velmi pěkné, jsou zde staré koloniální budovy a celkově město působí příjemně. V okolí města je možné podnikat různé zajímavé výlety, ale bohužel z časových důvodů nám to nevyšlo, což mě zpětně mrzí.

Pepřovník
Pepřovník

3.1. Z Kampotu autobusem do Phnom Phenu

Kampot.

Dopoledne prohlídka města a nákup pepře na pepřové farmě Farm Link na druhé straně řeky. V 16 hod. odjez autobusem Virak Bhuntam do Phnom Phenu. Jízdenky koupíme v kanceláři na nábřeží u mostu odkud autobus i odjíždí. Ubytování hotel Sundance Riverside, kam dojdeme od autobusu pěšky.

- Na farmě jsme si zakoupili velké balení černého a červeného pepře za celkem směšné peníze. Chtěli jsme se podívat i do třídírny pepře, ale v den naší návštěvy se zrovna nepracovalo. Ubytování V Phnom Phenu jsem zvolila blízko příjezdové stanice autobusu a hned za rohem byla zastávka autobusu na letiště.


4.1. Z Phnom Phenu do Kuala Lumpuru ledadlem Air Asia

Kuala Lumpur.

Autobusem č. 3 (jízdenky u řidiče) pojedeme na letiště v Phnom Phenu, odlet v 11.10 hod., přílet do Kuala Lumpuru ve 13 hod. na terminál 2. Na letišti přejedeme kyvadlovým vláčkem na terminál 1, ze kterého budeme odlétat do Prahy a dáme si zavazadla do úschovny. Z letiště pojedeme asi 30 min. vlakem Klia expres do centra Kuala Lumpuru na nádraží Sentral. Jízdenky se kupují v samoobslužném kiosku před vstupem na perón. Prohlídka mrakodrapu Petronas, pojedeme metrem červená linka se stanice Sentral do stanice KLCC. Nakonec návštěva televizní věže Menara, metrem ze stanice KLCC do stanice Dang Wangi a pěšky k věži. Žetony na metro koupit v automatu. Zpět opět metrem na nádraží Sentral a odtud vlakem na letiště. Odlet do Prahy ve 23.05 hod.

- Kuala Lumpur jsem již v minulosti navštívila, takže jsme si jen ukrátili čas čekáním na odlet do Prahy. 

Kuala Lumpur - Petronas
Kuala Lumpur - Petronas
Kuala Lumpur - Menara televizní věž
Kuala Lumpur - Menara televizní věž

5.1. Přílet do Prahy v 8.05 hod.


Fotogalerie