Brazílie - vodopády Iguazu
Brazílie - vodopády Iguazu

Jak sestavuji itineráře

Když to shrnu do jedné věty, tak s velkým předstihem a precizně do nejmenších detailů, abych se vzhledem k mým jazykovým "znalostem" co nejméně vyptávala. Vždy jezdíme na poznávací dovolenou a nikdy necestuji na blint. Musím předem vědět kde budu spát, kde budu zítra a kde za týden. Chápu, že pro pro někoho může být neplánované cestování opravdový adrenalin a hodně lidí hlavně mladých takto cestuje, protože si mohou dovolit strávit na cestách i několik měsíců, ale tohle není nic pro nás. Mám předem daný počet dní dovolené a tím pádem nemám čas ztrácet čas hledáním buď ubytování v místě, plánováním aktivit, nebo jak se přesunu z jednoho místa na druhé.

Při plánování kombinuji informace z cestovatelských webů a z tištěného průvodce, který si objednám na internetu a vždy ho s sebou na cesty vozím. I když některé informace už můžou být zastaralé, to zásadní tam najdu. Osvědčily se mi dva, Lonely Planet a Rough Guides. Musí být v češtině a pokud možno poslední vydání. Najdete v nich pohromadě opravdu vše. Podrobné popisy zajímavých míst a historických památek, mapky, národní parky a přírodní zajímavosti, informace o dopravě, jídle, historii země, základní slovníček, obecné informace. Průvodce typu Marco polo, Berlitz apod. vůbec pro tento účel nekupujte, jsou to vyhozené peníze.

Může se stát, že tištěného průvodce do vaší zvolené destinace buď neseženete, nebo se v češtině nevydal. V takovém případě si musíte vystačit jen s internetem, kde vše nezbytné také najdete. Při plánování jsou nepostradatelným pomocníkem Google mapy.

A jak tedy na to?

1. Výběr míst v destinaci

Vyberu si pro mě to nejzajímavější co bych ráda v zemi viděla.

Při plánování vždy zvažuji, co je reálné v omezeném čase zvládnout. Na jednotlivá místa si vyhradím dostatek času podle velikosti místa a počtu zajímavostí, které chci vidět. Ne vše, co byste chtěli za 2 nebo 3 týdny procestovat je reálné stihnout a méně je někdy více. Také se snažím do itineráře zahrnout i několik dní u moře, pokud v destinaci je. Místa logisticky nakombinuji tak, aby na sebe trasou navazovala a neměla jsem zbytečné zajížďky. Využívám Google mapy, abych měla představu jak jsou od sebe jednotlivé lokality vzdáleny. Nezapomeňte na přesuny, to také nějaký čas zabere. Musíte počítat i s letem do a z destinace, což vzhledem k velkým vzdálenostem a časovému posunu vyžaduje minimálně 1 den tam a 1 den zpět.

2. Počet dní dovolené

Rozepíšu si počet dní s daty a místy, která chci navštívit.

Když mám základní kostru den po dni hotovou, začínám ladit do detailu jednotlivé dny.

3. Doprava z letiště

Hledám přímý a zároveň pokud možno i nejlevnější způsob dopravy, který jede do centra příletového místa, nebo poblíž. Buď metro, autobus, případně taxi. Záleží v kterou dobu přistanete. Zároveň si na internetu zjistím, jak jízdenku koupit, jestli v automatu, u pokladny, nebo u řidiče.

4. Zajímavosti v konkrétním místě

Vytipuji si s pomocí průvodce a internetu další zajímavosti v místech, které jsem si vybrala a chtěla bych je vidět. Na Seznamu zadám například: "co vidět v Bangkoku"nebo "co dělat v Bangkoku", na Googlu zadám "Bangkok what to see" nebo "Bangkok what to do" a přeložím si stránky do češtiny.

5. Doprava na vybraná místa

Hledám nejlepší a zároveň nejlevnější způsob jak se na vybraná místa dostat. Když je veřejná doprava složitá, zvolím raději taxi nebo ťuk ťuk. Hůře přístupné lokality zejména mimo město řeším s místní cestovní agenturou, která vás na výlet dopraví. Vyhledám si takové agentury, které splňují moje požadavky na obsah programu, nebo využiji cestovatelské vyhledávače. Pokud je to možné, rovnou si výlet přes internet zarezervuji, nebo si alespoň předem z domova vytipuji místní agenturu a výlet si dojdu objednat. Nemusím tak nic řešit, hledat a neztrácím čas. Vybírám nejen podle ceny, ale i podle recenzí. Dobré zkušenosti mám s vyhledávači Viator https://www.viator.com/, Tripadvisor https://www.tripadvisor.com/ a Get your guaid  https://www.getyourguide.com/   Službu agentury nevyužívám, když dobře funguje veřejná doprava a výlet si naplánuji sama. Stejně tak nevyužívám nabídky naháněčů na ulici.

6. Výběr ubytování

Zarezervuji si s předstihem na Bookingu veškeré ubytování na celé trase podle počtu dní kolik chci v místě strávit. Nejlépe v centru, nebo v jeho blízkosti. Pokud budu jen přestupovat volím hotel u letiště nebo u autobusového nádraží, záleží odkud budu dál pokračovat v cestě. Rezervuji si jen takové ubytování, které mohu případně bezplatně zrušit nebo změnit.

7. Doprava do dalšího místa

Podle vzdálenosti vybírám buď denní, nebo noční přejezd. Denní je vhodný na kratší vzdálenosti. Ne v každé zemi mají dobrou kvalitu silnic a i pár desítek kilometrů může zabrat i několik hodin. Někdy z různých důvodů jako jsou přestupy, nebo absence nočních autobusů je nutné cestovat i na větší vzdálenosti přes den. Více podrobných informací o dopravě najdete v záložce "Jak nízko-nákladově v exotice cestovat".

8. Další oblast v itineráři

Stejný postup je i při plánování dalších vybraných lokalit. Co zajímavého je možné vidět a jak se tam dopravit.

9. Doprava na letiště v místě odletu

Poslední místo na trase se snažím volit co nejblíže letišti nebo přímo ve městě odletu.


Moje tipy k itineráři:

  • Na letišti si po přistání vyměňte minimální hotovost.

  • Neplánujte si ihned po příletu do destinace žádný program. Dejte si alespoň pár hodin na odpočinek v hotelu. Dlouhý let s přestupy je náročný a budete opravdu unavení a také na vás dolehne časový posun.

  • V den odletu domů neplánujte dlouhé přesuny na letiště. Udělejte si velkou časovou rezervu a je lepší být v odletovém městě o den dřív. Nikdy se nedá předvídat, co se může při cestě zkomplikovat. Volný čas můžete využít k nějaké další aktivitě.

  • Počítejte s tím, že se může stát, že ne vše, co si naplánujete po destinaci vidět, vám vyjde. Někdy má autobus nebo letadlo zpoždění, překvapí špatné počasí nebo budete zdravotně indisponovaní apod. a musíte se situaci přizpůsobit a improvizovat. Pro tyto případy proto vozím tištěného průvodce, kde se snažím najít vhodný náhradní program. Vždy se ale musíme dostat do dalších míst podle plánu i když nastane nějaká komplikace, protože jinak se celý itinerář zhroutí. Ještě se nám ale nestalo, že by to nešlo vyřešit a zvládnout.

  • Na internetu si vyhledejte kde a jak se kupují jízdenky na MHD.

  • Pokud budete využívat služby cestovní agentury, ve většině případů vás z hotelu vyzvednou a zase u hotelu vysadí. Při objednávce se ptají, kde budete ubytovaní. Výlety si proto objednávejte, až si budete hotelem jisti a už ho neměňte. V těchto zemích nejsou tak flexibilní, aby změnu zaznamenali. Někdy se na výlety odjíždí od kanceláře cestovní agentury, ale tuto informaci najdete na jejich webu.

  • Při pobytu u moře si lodní nebo šnorchlovací výlety vybírám až na místě.

  • Letiště a přestup. Ve velkoměstech bývá běžné, že je více než jedno letiště. Hlavní mezinárodní může mít několik terminálů, kde není výjimkou vzdálenost mezi nimi i pár set metrů, někde i kilometrů. Terminály na některých velkých letištích obsluhuje kyvadlový vláček, nebo autobus. Z mezinárodního letiště mohou odlétat i vnitrostátní (domestic) spoje, ale není to pravidlo. Pokud budete jen přestupovat a pokračovat v cestě vnitrostátní nebo lokální linkou, vždy si při plánování z důvodu časové rezervy zjistěte z jakého terminálu, nebo letiště odlétáte. Informaci o odletovém terminálu většinou najdete na letence. V případě, že dopravce tuto informaci neuvádí, podívejte se na stránky letiště, kde najdete z kterého terminálu jaké letecké společnosti létají.

  • Kdyby jste měli naplánovaný přesun na odpoledne nebo večer, uschovejte si po odhlášení z ubytování svá zavazadla v hotelu. Jsou na to připraveni a bez problémů vám vyhoví.

  • V průvodci nebo na internetu si zjistěte, jestli v době vaší návštěvy nejsou v zemi nějaké slavnosti, karnevaly nebo fiesty. A pokud je to schůdné, zahrňte je do svého itineráře nebo případně do vaší plánované dovolené. Taková událost jako je karneval v Rio de Janeiro, nebo oslavy Čínského nového roku v Hong-Kongu opravdu stojí za vidění.


Hong-Kong, Čínský nový rok
Hong-Kong, Čínský nový rok
Rio de Janeiro, karneval
Rio de Janeiro, karneval