Jak nízko-nákladově v exotice cestovat

Cestování v exotice je trochu náročnější na logistiku a plánování zabere hodně času. Ale v konečném výsledku se vám vynaložené úsilí vrátí. Protože jsme klasičtí baťůžkáři, z 90% cestujeme veřejnou dopravou. Máme tak kontakt s místními a také dost ušetříme. Taxi využíváme jen v případě, že se na místo jinak dostat nelze, jedná se o noční přílet nebo odlet, veřejná doprava je moc komplikovaná, nebo z důvodu naší bezpečnosti. Ti z vás, kteří se kamarádí s mobilními aplikacemi (což my rozhodně nejsme), mohou využít místní Uber nebo podobnou levnější taxi službu. Půjčení auta jsme kromě Evropy využily jen na Kubě, Srí-Lance a v Namibii a to z důvodu složitého cestování po destinaci.

Autobus "z" a "na" letiště. Tento způsob dopravy využíváme hodně často, ale pouze pokud jezdí přímý spoj bez přestupu do města a letiště neobsluhuje metro. Když vhodný autobus nenajdu, volím taxi. Na mnoha webech a i přímo na stránkách letiště informace o dopravě z letiště najdete. Stačí do Googlu zadat "How to go from airport …. to city centre."

Veřejná dálková a místní autobusová doprava je náš oblíbený a levný způsob jak v destinaci, nebo i mezi dvěma státy cestovat. Některé exotické země mají síť místní veřejné i mezistátní dopravy rozvinout opravdu velmi dobře a na překvapivě vysoké úrovni, někde je to naopak horší. Když je to možné, vybírejte společnosti, které mají autobusy Lux, Delux, nebo VIP. Za jedničky v autobusové dopravě na dálkové trasy považuji podle mé zkušenosti Malajsii, Peru a Mexiko. Na naše poměry levné a komfortní cestování, o kterém si můžeme v Česku nechat jen zdát. Na noční přejezdy, které často využíváme, jsou tyto autobusy většinou vybavené velkými a pohodlnými polohovacími sedačkami (křesly) i s podnožníkem, takže cestujete téměř v leže. Obvykle dostane i deku a občerstvení, WC je samozřejmostí a těmito autobusy cestují hodně turisté. Na kratší vzdálenosti přes den jezdíme většinou autobusy pro místňáky.

Autobus pro místní
Autobus pro místní

Taxi z letiště. Ceny bývají vyšší než mají běžné taxíky mimo letiště a počítejte s tím, že letiště bývají od centra města vzdáleny i několik desítek kilometrů. Název hotelu a adresu kam potřebuje odvézt mějte vždy napsanou a taxikáři jí ukažte, někteří řidiči neovládají ani základy angličtiny a jen velmi těžko se s nimi domluvíte. Na cenu se vždy zeptejte předem (v případě potřeby s překladačem), ať nejste nemile překvapení, málokde jsme se setkali s taxametrem v autě. V některých zemích je na letišti přepážka nebo stánek společnosti, která letištní taxislužbu provozuje, tam řeknete kam chcete jet a rovnou se dozvíte i cenu. Dostanete objednávku pro řidiče a s tou jdete k taxíku.

Taxi ve městě. Tady platí stejná doporučení, jako při cestě taxíkem z letiště. Pro případ, že řidič taxi neovládá jiný jazyk než svůj rodný, mějte adresu, název hotelu nebo místo napsané. Zároveň si opět ověřte, kolik vás bude cesta stát. Pro cesty ve městě nebo na kratší vzdálenosti si zjistěte na internetu jaké jsou v místě obvyklé ceny a z toho vycházejte. Pokud se vám bude zdát cena vysoká, zkuste jiného taxikáře a ceny porovnejte.

Taxi na delší cesty, třeba na celodenní výlet tam a zpět i s čekací dobou je cena většinou vždy na domluvě. Taxikáři, kteří tyto služby poskytují jsou na turisty připraveni a umí alespoň základy angličtiny. Můžou vám je nabízet i přímo na ulici, nebo se domluvte v hotelu, mají vždy na nějaké spřátelené taxi kontakt. Zaplaťte až po vyčerpání služby.

Ťuk ťuk
Ťuk ťuk

Ťuk-ťuk je motorka s kabinou a levná alternativa k taxíku. Setkáte se s ním hlavně v asijských zemích, ale i ve Střední Americe. Můžete ho využít stejně jako taxi i na celodenní výlet. Je to sice méně komfortní a pomalejší než taxík, ale ušetříte. Opět platí, vědět cenu předem a je tady jedna výjimka, zeptejte se, jestli je cena za celý ťuk-ťuk, nebo za osobu.

Minivan
Minivan
Minivan
Minivan

Minivany (mikrobusy), neboli Colectivo jsou další specialitou v exotice, které slouží též jako levná součást veřejné dopravy v některých lokalitách suplují autobusy. Tento způsob cestování je opravdu velký zážitek, jezdí jimi místní a v mikrobusu pro 12 lidí se jich běžně přepravuje i 16 (někdy víc). Zastaví vám v podstatě kdekoliv po dané trase, stačí mávnout rukou. Zrovna tak můžete kdekoliv vystoupit.

Metro mám ze všech dopravních prostředků nejradši a mapy lehce najdete na internetu. Vyznat se sice v některém složitějším systému tras a nástupišť je trochu oříšek, ale po pár jízdách už budete vědět jak na to.

Singapurské metro
Singapurské metro
Metro v Mexico city
Metro v Mexico city

Městkou hromadnou dopravu (kromě metra) nevyužíváme na výjimky vůbec. Pro nás Evropany, kteří jsme zvyklí na jízdní řády, hlášení zastávek a určitý komfort je tenhle způsob přepravy opravdu hodně adrenalinová záležitost. Takže, pokud nechcete jet neznámo kam a vystoupit neznámo kde, MHD nedoporučuji. Městskou dopravu jsme využili jen v sofistikovaných městech Singapur, Hong-Kong, Panama city a Rio de Janeiro, kde byla doprava srozumitelná a celkem jednoduchá.

Půjčení auta volím z finančních důvodů jako nejzazší možnost jen v případě, že se po destinaci jinak cestovat nedá, nebo je veřejná doprava příliš složitá a nebo nefunguje vůbec. Počítejte s tím, že se tato varianta oproti autobusu dost prodraží. Pokud se pro autopůjčovnu rozhodnete, auto si rezervujte předem a s předstihem přes internetové srovnávače na Googlu nebo Seznamu např. Rentalcars, Economy car rental nebo Booking a ceny porovnejte. Neplatí pro Kubu a Srí-Lanku, tady si musíte auto půjčit po příletu až na letišti. Autopůjčovny si vybírejte jen s dobrými recenzemi a dejte pozor na případný limit km. Důkladně si prostudujte podmínky pronájmu auta (spoluúčast, pojištění atd.) Vyzvednutí a vrácení auta přímo na letištním terminálu je z praktických důvodů lepší.

Letadlo občas využíváme při lokálních a vnitrostátních přeletech. Jedná se buď o ostrovy, kde je lodní doprava příliš zdlouhavá, nebo o kombinaci více států v rámci jedné dovolené a jízda autobusem je časově náročná. Vnitrostátní lety jsou výhodné zejména u velké rozlohy země, kdy je cena letenky téměř stejná jako cena jízdenky autobusem. Vždy je potřeba zvážit, jestli se povrchová doprava z finančních a časových důvodů vyplatí.

Nízkonákladové letecké společnosti jsou všude ve světě hodně rozšířené a zejména v Jihovýchodní Asii jich operuje hned několik. Ve vyhledávači Skyscanner letenky nízko-nákladovek také najede.

Moje tipy k dopravě

  • Pokud budete mít v plánu půjčovat si auto, tak si při rezervaci ubytování předem ověřte, jestli můžete parkovat přímo u hotelu, nebo alespoň na přilehlém místě a zdarma. Ne vždy hotel parkování umožňuje, zvlášť, když se chcete ubytovat v centru města, nebo v nějaké historické lokalitě.

  • Autopůjčovny přijímají pouze kreditní (ne debetní) karta musíte na ní mít dostatečný limit (stačí do 30.000,.Kč). Půjčovna si strhne kromě platby i deposit, který vám na vaši kartu vrátí při odevzdání auta. V případě, že byste auto nějak poškodili, z tohoto depositu si půjčovna škodu odečte.

  • V některých státech se jezdí vlevo, takže si důkladně nastudujte dopravní předpisy.

  • Nezapomeňte si nechat v Česku vystavit mezinárodní řidičský průkaz.

  • Zejména v asijských zemích budete mít možná nutkání půjčit si skútr. Jezdí na nich všichni a všude. Od 12letých dětí až po pětičlennou rodinu včetně mimina na jednom skútru. A také na nich vozí všechno, od domácích zvířat po několikametrové tyče a v řízení jsou velmi obratní. Výjimkou není ani 10 proudů vedle sebe a dopravní předpisy jsou něco, o čem zřejmě nikdy neslyšeli. Hlavně ve větších městech je doprava opravdu šílená. Takže, jestli jste nikdy skútr neřídili, ve městě to radši nezkoušejte.

  • Jízdenky na dálkové denní i noční autobusové trasy si kupte s předstihem přes internet. Téměř každá země má svůj "IDOS", kde potřebné spoje i odjezdová a příjezdová nádraží najdete a jízdenku rovnou on-line zaplatíte. Na turisticky exponovaných trasách budete mít tak jistotu, že jízdenky nebudou na místě vyprodané. Do Googlu zadejte např. "Bus from…. to….". Někdy jízdenka on-line koupit nejde, proto doporučuji zakoupit jízdenku na nádraží s předstihem až v místě.

  • Noční autobus je velmi dobrá volba pro přesun v destinaci. Nemusíte tak ztrácet čas cestováním přes den a také ušetříte za hotel.

  • Při plánování regionální dopravy na požadované místo si opět vezměte na pomoc Google a do vyhledávače zadejte "how to get from… to…". Najdete rady a návody jak se na místo dopravit. Pročtěte si stránky cestovatelů a dobré tipy jsou i na Tripadvisoru https://www.tripadvisor.com/.

  • Kdyby jste někdy chtěli navštívit Brazílii, bez vnitrostátních letů se neobejdete. Vzhledem k obrovské rozloze země a opravdu velkým vzdálenostem ani jinou možnost nemáte a musíte s tím v cenovém rozpočtu počítat.

  • Lodní doprava, pokud jí město disponuje, je další možností jak ve městě cestovat. Bývá převážně součást MHD a tuto variantu rozhodně využijte. Nejenom, že si tím často zkrátíte cestu, ale budete mít na město zase úplně jiný pohled. Hong-Kong, Bangkok nebo i Istanbul je pro tento druh dopravy naprosto ideální. Lodí se dá také cestovat i mezi městy a je to mnohem zajímavější, než jízda autobusem po silnici. Sice je tento způsob dopravy zdlouhavější, ale zase uvidíte život místních, kteří u řeky žijí, přírodu a i přes časovou náročnost můžu opravdu doporučit. My jsme tuto možnost využili hned několikrát, v Barmě z Baganu do Mandalaje, v Guatemale z Rio Dolce do Livingstonu v Belize a v Kambodži ze Siem Reapu do Battambangu.

  • Vlak. Na vlakové spoje narazíte v exotice spíše výjimečně, nebo omezeně. Ale v některých zemích samozřejmě tento druh dopravy možný je a např. procestovat Japonsko vlakem se přímo nabízí.

  • Lanovky ve městech. Většinou jsou součástí městské dopravy a přepravovat se s nimi můžete buď na jednotlivou jízdenku, nebo na kartu MHD. Skvělá lanovka je v Singapuru, Hong-Kogu nebo La Pazu v Bolívii, kde je jich hned několik.

  • Na Filipínách patří mezi nejoblíbenější způsob veřejné dopravy Jeepney. Jsou to upravené staré americké džípy, barevně pomalované a fungují jako autobusy nebo taxi.

Jeepney
Jeepney
Tramvaj v Hong-Kongu
Tramvaj v Hong-Kongu
  • V Hong-Kongu mají jako součást MHD dvoupatrové dřevěné tramvaje nazývané Ding Ding a jsou z doby, kdy byl Hong-Kong britskou kolonií. Jsou sice velmi pomalé, ale o to víc si jízdu městem užijete.