Jak na levné letenky

Základem úspěchu nízko-nákladové dovolené je "ulovit" levnou letenku. Před covidem jsem běžně kupovala levné zpáteční letenky v akci okolo 10.000,-Kč i s odbaveným zavazadlem. Bohužel v současné době se ceny letenek dramaticky zvýšily a sehnat letenky pod 15.000,- (většinou už bez odbaveného zavazadla) vyžaduje trochu úsilí.

Dlouhodobě se mi osvědčilo kupovat letenky s velkým předstihem, klidně i půl roku i více dopředu. Letecké společnosti mívají promo akce a letenku tak můžete sehnat i za poloviční cenu. A také budete mít dostatek času na plánování vaší cesty.  Můj poslední úlovek byla zpáteční letenka do Brazílie v době karnevalu v Rio de Janeiro, kterou jsem téměř s ročním předstihem koupila za 11.700,- (bez zavazadla) s odletem z Berlína. A ta stejná letenka se v průběhu roku prodávala za dvojnásobek ceny.

A jak tedy levné letenky lovím? Můj oblíbený vyhledávač (nikoliv prodejce) letenek je Skyscanner  https://www.skyscanner.cz/ Mám dva osvědčené postupy. Většinou jsou cíle naší cesty předem vytipované a hledám letenky do konkrétních destinací za co nejnižší cenu. A to tak, že v mém oblíbeném vyhledávači zadám různá místa odletu Praha, Vídeň, Německo, Budapešť... a kam a v jakém ročním období chci letět (máte možnost si vždy zvolit celý měsíc). A pak už jen zkouším, kombinuji a hledám. Další možností je i kombinace více měst. To znamená, že si můžete na cestu zpět vybrat i odlet z jiného letiště a zrovna tak na jiné letiště přiletět. (např. Praha-Bangkok, Kuala Lumpur-Vídeň). I takto se dají najít zajímavé letenky.  Nespěchejte, já hledám průběžně i 2-3 měsíce i déle, budete mít tak představu za kolik se letenky dlouhodobě pohybují. Ve chvíli, kdy svou akční letenku najdete, naopak s nákupem spěchejte. Letenky za nízkou cenu dlouho nevydrží. Kliknete na cenu a ukážou se vám konkrétní prodejci letenek (ceny jsou většinou bez zavazadla).  Já vybírám převážně Mytrip nebo Gotogate, nově i Booking, protože mívají dobré ceny a stránky jsou v češtině. Na vybraného prodejce vás stránky přesměrují a dokončíte nákup (nezapomeňte si zavazadlo vyplnit). Vytipovala jsem, že nejnižší poplatky za zavazadla má většinou Booking, ale vyzkoušejte více prodejců, cena za odbavené zavazadlo není úplně zanedbatelná položka. Cena se také může malinko navýšit o manipulační poplatky (platba kartou), ale je to kolem 200,- až 300,- Kč.

Stejný postup je i v případě, že neseženu letenku v akci do mé vybrané destinace a hledám  nějaké jiné levné letenky jako alternativu. Potom ve vyhledávači zvolím místo odletu Praha, Vídeň, Německo... atd., dále kliknu na přílet a zvolím "objevujte svět". A podle zadaného místa odletu se vám vygenerují destinace s cenami letenek.  Nějakou cenovou pecku vždycky najdu a potom už se jen rozhoduji, jestli by mě daná destinace lákala.

Několik tipů a rad:

  • Málokdy nakupuji letenky přímo od leteckých společností, většinou mají vyšší ceny.

  • Nebojte se nakupovat u zahraničních prodejců letenek např. Mytrip nebo Gotogate, (mají dobré ceny) stránky jsou v češtině a pro případnou komunikaci funguje živý chat (ten je sice v angličtině, ale s překladačem je to hračka). Osobně jsem vyzkoušela, když jsem měla problém s vnitrostátními letenkami po Brazílii.

  • Jestli dáváte přednost českým prodejcům letenek např. Letuška, Pelikán, Kiwi počítejte s  vyššími cenami. Na druhou stranu, na jejich stránkách najdete akční letenky do nejrůznějších destinací. V případě, že tady nějakou atraktivní letenku najdete, podívejte se i na cenu odbaveného zavazadla a celkovou cenu letenky si porovnejte ve Skyscannneru.

  • Při nákupu letenek do Asie zvažte možnost letět do Bangkoku nebo Kuala Lumpuru. Bývají na letenky akce a zároveň můžete město i navštívit a odtud nízko-nákladovkou do vaší cílové destinace. Můj tip je Air Asia https://www.airpaz.com/en, která létá po celé Asii od 2.500,-Kč za zpáteční letenku a výběr měst je opravdu široký.

  • Přikupte si odbavené zavazadlo. V ceně letenky máte sice palubní zavazadlo do 10kg, ale my si vždycky 1 odbavené zavazadlo pro dva přikupujeme. Na delší cesty je to lepší, protože nemusíme tolik rozmýšlet kolik oblečení a co si s sebou sbalit. Triček je opravdu velká spotřeba, budete se hodně potit a možnost prádlo vyprat je minimální. Prádlo ve vysoké vlhkosti špatně schne a ne všude jsou k dispozici prádelny. Navíc některé věci jako vrtulky do dronu, vývrtka, ale i třeba trekové hůlky na palubu nesmí.

  • U nízkonákladových společností jako je Ryanair, Wizzair, Vueling, Easyjet, Air Asia  atd. platí ohledně zavazadlové politiky jiná pravidla. Takže pokud budete s jakoukoliv i mimoevropskou nízko-nákladovkou cestovat, podmínky si důkladně prostudujte.

  • Při nákupu letenky z praktických důvodů nekombinujte dopravce a vždy leťťe celou trasu z vašeho odletového místa do cílové destinace s jednou leteckou společností. Pozor - při hledání letenek na kombinované letecké společnosti běžně narazíte.

    Například: Odlet je z Vídně a cílová destinace je Bangkok se společností Turkish airlines. Přestupovat budete v Istanbulu s větší či menší časovou rezervou. Při přestupu tak nemusíte procházet imigrační kontrolou ani se znovu odbavovat. Půjdete po směrovkách "Connection" a najdete si příslušný "Gate" na odlet do Bangkoku. V případě, že byste letěli z Istanbulu jinou leteckou společností, musíte celý proces vyzvednutí zavazadel, odbavení zavazadel, bezpečnostní a imigrační kontroly podstoupit znovu a může se snadno stát, že nebudete mít na přestup dostatek času a letadlo vám uletí. Letečtí dopravci mají dobu potřebnou na přestup spočítaný a i kdyby se stalo, že přestup z důvodu zpoždění letadla nestihnete, letecká společnost vás musí dopravit do cílové destinace co nejbližším spojem. V případě, že další část cesty poletíte s jiným dopravcem a přestup nestihnete, máte smůlu a letenka vám propadne. Toto pravidlo samozřejmě neplatí, pokud budete v cílové destinaci přestupovat na jiný letecký spoj. Tam máte možnost časovou rezervu ovlivnit.

  • Ideální jsou letenky s 1 přestupem nejlépe v Evropě a s co nejkratší čekací dobou na přestup, ušetříte si čas. Pokud takovou letenku seženete je to velké plus. V opačném případě můžete podle vašeho uvážení využít dlouhou čekací dobu 6 a více hodin k návštěvě přestupového města. Samozřejmě záleží na vzdálenosti od letiště, dopravní dostupnosti a velikosti města. Na malé město by vám 6 hodin mělo stačit, u větších měst musíte počítat alespoň s 10 hodinami. Také musíte počítat s tím, že když opustíte letiště, musíte znovu projít bezpečnostní a  pokud nepřestupujete v EU i imigrační kontrolou, takže musíte být na letišti s dostatečným předstihem. O odbavená zavazadla se starat nemusíte a palubní zavazadla si můžete nechat v úschovně (Luggage storage) na letištním terminálu ze kterého budete v cestě dál pokračovat (předem si to zjistěte). Pozor-kdyby jste chtěli navštívit přestupové město v zemi, se kterou nemá Česko bezvízový styk a vízum mít nebudete tato možnost samozřejmě odpadá, protože vás z letiště nepustí. Naštěstí jich moc není, ale vždy si to předem ověřte. Do USA musíte mít elektronické vízum Esta vždycky, i když jen přestupujete a neopustíte letiště.

  • Odbavené zavazadlo vám vždy přepraví až do cílové destinace pokud letíte pouze s jedním dopravcem a je jedno kolikrát přestupujete. Jedinou výjimkou o které vím, byl přestup v USA, kde jsme si překládali zavazadla sami z jednoho pásu na druhý z důvodu dost tvrdých bezpečnostních opatření. Nedoporučuji tento proces absolvovat pokud je to vaše první cesta a nemáte s přestupováním zkušenosti. Zvolte raději takovou leteckou společnost, se kterou nemusíte v USA přestupovat.

  • Nekupujte si k letence další služby za příplatek (výběr sedadla, pojištění, přednostní nástup do letadla atd.), letenku vám to zbytečně prodraží a sedačku vám stejně dají vedle sebe, maximálně přes uličku. Toto platí u klasických aerolinek, u nízko-nákladovky je to na vašem zvážení. Pozor-někdy jsou příplatkové služby již předvyplněny, takže stačí jen vyklikat.

  • Vždy si s předstihem před vaším odletem zkontrolujte u letecké společnosti se kterou poletíte vaší letenku. U každé rezervace, ať už u prodejce letenek, nebo u letecké společnosti máte rezervační kód podle kterého letenku snadno vyhledáte. Na stránkách letecké společnosti se kterou poletíte vaši rezervaci najdete záložce My trip, nebo My booking. Občas se stává, že vám změní čas odletu, tak abyste nebyli na letišti nemile překvapeni. Velké letecké společnosti vám tyto změny zpravidla oznámí včas, ale u vnitrostátních nebo lokálních  letů se na to úplně spolehnout nedá. Mám vlastní zkušenost s vnitrostátními letenkami po Brazílii, kdy jsem při kontrole rezervace zjistila, že nám bez oznámení změnili nejenom čas odletu, ale i letiště.

  • Nebojte se létat z blízkých letišť – Vídeň, Berlín, Mnichov, Budapešť atd. Letenky bývají oproti Praze i o pár tisíc levnější. Na všech letištích můžete své auto nechat zaparkované po dobu své dovolené. Porovnání cen parkovišť najdete na Googlu. Např. zadejte do vyhledávače "Cheap parking aeroport Berlin, Viena, Budapest atd..." a najdete si nejvýhodnější nabídku. Naposledy jsme za 21 dní parkování na letišti v Berlíně platili 68 Eur. Kyvadlová doprava z parkoviště na letištní terminál a zpět je v ceně.

  • Doporučuji sledovat weby Akcniletenky https://www.akcniletenky.com/, Cestujlevne https://www.cestujlevne.com/ apod. Najdete tady tipy na levné letenky a spoustu užitečných rad ohledně cestování. Uděláte si i představu za kolik a kam se letenky v akci dají koupit (a nedělám tím žádnou reklamu, sama je využívám). Když nějakou zajímavou letenku objevím, vždy si ještě cenu porovnám ve Skyscanneru.